Karantinadaki İngiltere, egzersizi temel ihtiyaç saydı

Okunma [417]
Karantinadaki İngiltere, egzersizi temel ihtiyaç saydı

 

Yayılma Hızı Endişe Verici

 

İngiltere'de Covid-19'un daha hızlı yayılan bir türünün vakaları artırmasının ardından üçüncü kez karantina ilan edildi. Başbakanın ulusa sesleniş konuşmasında, virüsün mutasyonunun yayılma hızını görmenin hem moral bozucu hem de endişe verici olduğunu söyledi. Bilim insanlarının bu türün yüzde 50-70 daha fazla bulaşıcı olduğuna inandığını kaydeden Başbakan, bu nedenle insanların virüse yakalama olasılıklarının çok daha yüksek olduğunu vurguladı.

 

Endişe Verici Rakamlar

 

Salgının başlamasından bu yana hastanelerin de Covid-19'un ilk çıktığı zamana oranla daha fazla baskı altında olduğunu vurgulayarak, "endişe verici rakamlar göz önüne alındığında hızla yayılan Covid-19 türünü kontrol altına almak ve ülkede aşılamanın yaygınlaşmasına yardımcı olmak için daha fazlasının yapılması gerektiğinin netleştiğini" ifade etti.

Bu kapsamda yeniden karantinaya gitme kararı aldıklarını duyuran Başbakan'dan açıklamalar ; 

Bu kişiler dışarı çıkabilecekler ; 

  • Alışveriş yapacaklar
  • Evden çalışmayıp işe gitmek zorunda olanlar
  • Tıbbi yardım alma ihtiyacı olanlar
  • Egzersiz yapacaklar

gibi temel sebepler haricinde vatandaşların dışarıya çıkmamalarını istedi.

  • İlk ve orta dereceli okulların yarından itibaren uzaktan eğitime geçeceğini ve ulusal çaptaki sınavların da erteleneceğini bildirdi.
  • Karantinanın şubat ayı ortasına kadar devam edeceğini belirterek, bu tarihe kadar bakımevlerinde kalanlar, 70 yaşından büyükler, sağlık ve bakım hizmeti çalışanları ve ciddi derecede hasta olanların aşılanacağını duyurdu.
  • Mevcut önlemler kapsamında ülkenin yaklaşık yüzde 75'inde restoran, bar ve temel ürünlerin satılmadığı tüm ticarethaneler kapalı.

 

Ülkede, Covid-19'un daha hızlı yayılan türü nedeniyle günlük vakalar 50 bini geçerken can kayıpları da 1000'e yaklaşmış durumda. Hastanelerin kapasitelerinin aşılmaya başlandığı İngiltere'de, önlem alınmaması durumunda gidişatın daha da kötü olacağından korkuluyordu. 75 binden fazla kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği ülke, daha önce mart ve kasım aylarında karantinaya gitmişti.


Taglar: #İngiltere #Covid19 #Karantina #alışveriş #tıbbiyardım #egzersiz #sağlık #hasta #restoran #bar #Hastane

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 5.01.2021

Kaynak: Euro News

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler