Kendini Tanı Fazla Kilolarından Kurtul

Okunma [900]
Kendini Tanı Fazla Kilolarından Kurtul

 

Adana Şehir Hastanesinde Obezite Merkezi'ne başvuran hastalar, diyetisyenden psikoloğa, fizyoterapistten yaşam koçuna kadar farklı branştaki kişilerle bir araya gelerek öncelikli olarak kilolarına yol açan hatalarını öğreniyor.

 

Adana Şehir Hastanesi'nde hizmete açılan Obezite Merkezi'ne başvuran hastalar, diyetisyen başta olmak üzere psikolog, fizyoterapist ve yaşam koçu yardımıyla kilolarına neden olan yanlışlarını öğrenip, yaşam biçimlerini değiştirerek başarıya ulaşmaya çalışıyor.

 

Genel kontrolden geçiyorlar

 

Vücut kitle indeksi 30'un üzerinde yer alan hastaların kabul edildiği merkeze gelen aşırı kilolu kişiler, öncelikle check up'tan geçiriliyor. Ardından diyetisyen ve psikologla birebir görüşme yapan hastaların, yeme düzenleri başta olmak üzere kendilerini aşırı gıda tüketimine iten nedenler araştırılıyor. Bireysel görüşmelerin yanı sıra grup terapisine de tabi tutulan hastalar diyetisyenden psikoloğa, fizyoterapistten yaşam koçuna kadar farklı branştaki kişilerle haftanın belli günleri bir araya geliyor.

 

Mayıs ayında açıldı

 

Mayıs ayında açılan ve haziranda ilk hastaları almaya merkezin 50'ye yakın hastası bulunduğunu ve Türkiye'de aşağı yukarı her 4 kişiden birinin obez olduğu belirtildi.

 

Grup terapi uygulanıyor

 

"İlk aşamada önce hastaları genel bir sağlık kontrolünden geçiriyoruz. Ardından onlarla ilgili kişisel bilgileri öğrenip biz kendimizi ve tedavi yöntemimizi anlatıyoruz. Ardından da merkezimizin aktif tedavisi olan grup terapisi başlıyor. Bu aşamada kilo vermeyi ya da verdirmeyi hedeflemiyoruz. Çünkü burada biz hastalarımıza bilmeleri gerekenleri anlatıyoruz." denildi.

 

Başarı oranı yüksek bir tedavi

 

Bir yıl sürecek bu tedavi sisteminde yüzde 100'e yakın kilo verme ve geri almama oranları bulunduğu söylendi. Kilo vermek isteyen ancak bunu başaramamış kişileri merkezlerine bekledikleri, burada hastayı yakından tanıyarak çok yönlü bir terapiyle ideal kiloya ulaşmalarına yardımcı olmaya çalıştıklarını kaydedildi.

 

Farkındalık oluşturdu

 

Merkezin ilk hastalarından biri ; "hep kilolu olduğunu ve tüp mide ameliyatı geçirmesine karşın kilo veremediğini kaydetti. Daha önce çok fazla diyet programı uyguladığını belirtirken, ancak bu güne kadar ilk kez bu şekilde çok yönlü bir tedavi gördüğünü ve terapinin kendisinde bir farkındalık oluşturarak olumlu katkı yaptığını söyledi.

 


Taglar: #obezite #adana #obezitemerkezi #diyetisyen #psikolog #checkup #farkındalık #gerçekdiyetisyen

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 30.07.2018

Kaynak: Anadolu Ajansı

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler