Kızartma Bağırsak Hastalıklarını Arttırıyor Mu?

Okunma [820]
Kızartma Bağırsak Hastalıklarını Arttırıyor Mu?

 

Bitkisel yağlarda kızartılan yiyecekler dünya çapında oldukça popüler. İlk kez bir çalışma bu besinlerin inflamatuar bağırsak hastalığı ve kolon kanseri üzerindeki etkiyi inceledi.

Bir grup farenin diyetine kızartma yağı ve taze yağın bir kombinasyonu eklendi. Kontrol grubuna sadece taze yağ karıştırarak normal diyetle beslendi. Diyetlerin kolonik iltihaplanma, kolon tümörü büyümesi ve bağırsak sızıntısı üzerindeki etkilerini inceleyerek kızartma yağı diyetinin tüm koşulları daha da kötüleştirdiğini tespit edildi.  Araştırmacılar, "Tümörler kontrol grubundan çalışma grubuna iki katına çıktı," diyor.

 

Kanser gelişimi hızlanıyor

 

ABD'deki Massachusetts Üniversitesi'nden bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre bitkisel yağda kızartılmış gıdaların tüketimi dolaşım sistemindeki toksik ögelerin yayılmasını hızlandırıyor, bu durum da bağırsaklarda kanser tümörlerinin gelişimini tetikliyor.

 

 

Bağırsak sorunu yaşayan hastaların kızartmayı bırakmaları şart

 

Massachusetts Üniversitesi'nden bilim insanları, bitkisel yağda yapılan kızartmaların bağırsaklarda kanser tümörlerinin gelişmesine yol açtığını keşfetti. Yapılan araştırmanın sonuçları, Amerikan Kanser Araştırmaları Birliği'nin internet sitesinde yayınlandı.

Uzmanların fareler üzerinde yaptığı deneylerde çoğunlukla fast-food gıdalarda yararlanılan kanola yağı kullanıldı.

Deneyler sonucunda, bitkisel yağda kızartılmış gıdaların dolaşım sistemindeki toksik ögelerin yayılmasına yol açtığı gözlemlendi. Bu durum ise, tümörlerin büyümesini tetikliyor.

Araştırmaların ardından uzmanlar, bağırsak sorunu yaşayan hastaların kızartma yemeyi kesinlikle bırakmaları gerektiği sonucuna vardı.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, "Kızartılmış gıdaların tüketimi, iltihaplı bağırsak hastalıkları ve kolon kanserinden mustarip olan hastaların durumlarını daha da ciddi bir boyuta taşıyabilir" açıklamasını yaptı.

 

 


Taglar: #MassachusettsÜniversitesi #bilim #insan #araştırma #bitkiselyağ #kızartma #gıda #kolon #bağırsak

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 02.09.2019

Kaynak: Sputnik

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler