Kolesterol Düşeren İlaçlar Diyabeti Arttırıyor mu?

Okunma [1874]
Kolesterol Düşeren İlaçlar Diyabeti Arttırıyor mu?

Statinler Tip 2 Diyabet Oranını Artırıyor mu?


Yeni araştırmalara göre statinler olarak bilinen kolesterol düşürücü ilaçlar,kalp hastalıkları riskinizi düşürebilir, ancak tip 2 diyabet gelişme olasılığını artırabilir. Dr. Jill Crandall (New York'ta Albert Einstein Tıp Fakültesi'ndeki diyabet klinik denemeleri birimi profesörü ve müdürüdür) "Tip 2 diyabet riski yüksek bir grup insan için statinler diyabet gelişme riskini yaklaşık yüzde 30 oranında artırıyor" dedi ve ekledi ; "bunun kimsenin statinlerden vazgeçmesi gerektiği anlamına gelmiyor."

 

İlaca devam edilmeli

 

"Kardiyovasküler risk açısından statinlerin çok güçlü faydaları var.Bu nedenle de önerimiz, insanların statin almayı bırakmaları değil, statin kullanırken diyabet gelişiminin izlenmesi gerektiğidir" dedi. Daniel Donovan Jr, (New York'taki Mount Sinai Diyabet, Obezite ve Metabolizma Enstitüsü'ndeki İcan Tıbbı Tıp Fakültesi'ndeki tıp profesörü ve klinik araştırma direktörü) : "LDL (kötü) kolesterol kontrol altında değilken statin vermeye hala ihtiyacımız var. Statin müdahalesi kardiyovasküler olay riskini yüzde 40 düşürebilir ve diyabetin olması muhtemel olabilir" dedi.

 

Çalışmada 3.200 kişi İncelendi


Yeni çalışma, devam etmekte olan bir başka çalışmadan toplanan verilerin bir analizidir. Çalışma boyunca ABD genelinde 27 diyabet merkezinden 3.200'den fazla yetişkin katıldı. Araştırma amacı, yüksek riskli insanlarda tip 2 diyabetin ilerlemesini önlemek oldu. Fazla kilo kaybına yönelik, metformin gibi yollarla tedavilerde denendi.

 

Araştırma 10 yıl sürdü

 

Kan şekeri düzeyleri yılda iki kez ölçüldü ve statin kullanımı da takip edildi. Araştırmanın başlangıcında katılımcıların yüzde 4'ü statinleri kullanıyordu. Sonunda, yaklaşık üçte biri kaldı.

 

Gözlemsel Çalışma Olduğundan Neden Sonuç İlişkisi 

 

Araştırmacılar insülin sekresyonu ve insülin direnci düzeylerini de ölçtü. Statin grubu aldığında insülin sekresyonunun düşüyor. Fakat statinlerin insülin direncini etkilediğine ilişkin herhangi bir gösterge olmadı. Donovan, çalışmanın önemli bilgiler verdiğini de sözlerine ekledi. "Ancak mesajın statinleri durdurduğunu sanmıyorum. Çoğu kişide muhtemelen diyabet öncesi kalp rahatsızlığı gelişiyor,oluşabilecek bu risk faktörlerini tedavi etmek önemi'' dedi.

 

Şeker kontrolleri yapılmalı

 

Crandall, bu çalışmaya dahil edilmemiş olsalar bile, halihazırda tip 2 diyabetli olan kişilerin statin almaya başladığında, kan şekeri artışlarının yakından izlenmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, diyabet için bir statin başlatırken kan şekeri seviyelerinin büyük bir endişe kaynağı olmadığını ileri sürdü. Crandall, prediyabette 50 yaş ve üstü birçok insan olduğunu ve bu nedenle onlar için bir sorun olabileceğini belirtti.

 


Taglar: #kolesterol #diyabet #kolesterolilacı

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 27.10.2017

Kaynak: Web MD

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler