Koşu Beyninize Ne Yapar?

Okunma [1522]
Koşu Beyninize Ne Yapar?

 

Aşırı Koşu Zararlı


Alman nörobilimciler, yarışmacıların ardı ardına 64 gün boyunca 3.000 mil boyunca çektikleri TransEurope Ayak Yarışı öncesinde, sırasında ve sonrasında bazı rakiplerin beyinlerini taradılar. Bu saçma sapan aşırı ultramarathonun ortasında, koşucuların gri cevheri hacimleri % 6 oranında küçüldü. Yaşlılık ile ilişkili "normal" küçülme her yıl sadece % 0.2'dir. Şans eseri, hikaye çok kötü bitmiyor ; 8 ay sonra koşucuların beyinleri normale döndü.

Bu gösterdi ki muazzam uzunluktaki mesafeleri koşmak tersine etki edebilirken, daha ılımlı çalışmaların çok gerçek faydalara yol açabileceği açıktır. Öncelikle, akıllı telefonların bizi uyarma ile bombaladığı ve iş ve yaşam arasındaki sınırları bulanıklaştırdığı bir dünyada, yeni çalışmalar bir koşuya çıkmanın kontrol duygusunu yeniden kazanmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

30 dk koşu yeterli

 

Örneğin, West Michigan Üniversitesi'nden bir 2018 deneyi, yarım saatlik hızlı koşmanın "kortikal titreşim frekansı" eşiğini geliştirdiğini gösterdi. Bu bilgi daha iyi işleme yeteneği ile ilişkilidir. Litvanya Spor Üniversitesi ve Nottingham Trent Üniversitesinden iki kişi de, interval koşunun "yönetim işlevinin" yönlerini geliştirdiğini gösterdi. Bu, dikkat çekmeyi, dikkat dağıtmayı, ayarlamayı, görevler arasında geçiş yapma ve sorunları çözme becerisini içeren zihinsel üst düzey faaliyetlerin bir paketidir. Çalışılan gençler arasında, 10 dakikalık aralıklı sprintlerden hemen sonra ölçülebilir kazançlar açıktı. Ayrıca yedi haftalık sonra bile etkisinin devam ettiği görüldü.

 

Koşu Meditasyon Gibidir

 

Raichlen, bir ön çalışmada, koşmanın hareket eden bir farkındalık meditasyonu biçimi olabileceği söylüyor. Beyin taramaları, meditasyon ve koşmanın beyinde biraz benzer bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir. Eşzamanlı olarak yönetici işlevlerini devreye sokar ve varsayılan mod ağının sesini kapatır. Bu etki sezgisel olarak doğru gibi gözüküyor. Bir koşunun ortasında, şu anda bedeninize, bedeninize ve nefesinizin bilincine yerleşmiş olacaksınız. Bunlar, farkındalık temelli uygulamaların temel hedefleridir. Eğitmenler eşliğinde bir koşuya çıkılması, dikkatin bazı psikolojik faydalarını elde etmenin bir yolu olabilir. 

 

Koşmak Stresi Temziler

 

Bütün bunlar, neden bazı insanların akıl almaz gibi koşmanın stres ve depresyonun üstesinden gelmek için yararlı bir yol olduğunu bulduklarını açıklamaya başlayabilir. İsveç'teki Karolinska Enstitüsü'nden yapılan son araştırmalar, kimyasal düzeyde, en az bir önemli biyolojik stres yolunun nasıl çalışacağını gösteriyor.

Stres altında olduğunuzda, karaciğerinizdeki metabolik süreçler amino asit triptofanı knyureninin mumble indükleyici adıyla bir moleküle dönüştürür. Bu knyureninin bir kısmı beynine girer ve birikimi stres kaynaklı depresyon, anksiyete bozuklukları ve şizofreni ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Egzersiz yaparken, kynurenine aminotransferaz adı verilen enzim seviyeleri kaslarınızda birikmektedir. Bu enzim knyurenini, önemli bir şekilde beyne giremeyen ilgili molekül kynurenik asite indirger. Bu şekilde, iskelet kaslarınızı egzersiz yaparak kan akışınızdan zihinsel sağlık sorunlarına neden olabilecek bir maddeyi temizlersiniz. Teknik ve etik nedenlerden dolayı, bu mekanizmanın bazı detaylarının sadece laboratuar hayvanlarında kanıtlandığı unutulmamalıdır.

 

Koşu zihninizi toparlayabilir

 

İlk bakışta, bacak kaslarınızın çalışmasının neden zihinsel durumunuzu doğrudan etkilemesi gerektiği açık değildir. Bu çalışma, beyin ve vücut arasındaki çoğu zaman gizemli bağlantılara dair nadir bilgiler sağlar ve beyninizin başka bir bedensel organ olduğunu hatırlatır. Vücudunuzla yapmayı seçtiğiniz şey kaçınılmaz olarak psikolojik sonuçlara yol açacaktır. Koşu, ruh haliniz için stres yaratmadan daha fazlasını yapabilir.


Koşu Pozitif Hissettirir


"Endorfin Rush" ile ilgili popüler düşünce 1980'lerde ve 90'larda doğmuştur. Bir dizi çalışma, bir çalışma sırasında kan akışınızda beta-endorfin düzeylerinin arttığını göstermiştir. Beta-endorfin, opiatlar ile aynı reseptörleri hedefler ve bazı benzer biyolojik etkileri vardır. Endorfin Rush hipotezi her zaman bir kusura sahipti, çünkü beta-endorfin kan-beyin bariyerini kolayca geçmiyordu ve eğer bunu beyninize yapmazsa,endorfin seviyesini nasıl yükseltebilirdi?


Endorfin Rush ne demektir ; Egzersiz yaparken vücudunuz endorfinler adı verilen kimyasalları salmaktadır. Bu endorfinler beyninizdeki reseptörler ile etkileşime girerek ağrı algınızı azaltır. Endorfinler ayrıca vücutta, morfine benzer pozitif bir duyguyu tetikler." 

 

Koşu başta eziyet, sonda mutluluk verir

site_run_2.jpg

2008'de Alman nörobilimciler bunu doğruladı. Eğitimli koşucularda, beta-endorfin seviyelerinin iki saatlik bir çalışmanın ardından beyinde gerçekten yükseldiğini göstermek için fonksiyonel beyin görüntüleme kullandılar. Beyindeki artan seviyeler endorfin aktivitesi, aynı zamanda, koşucular tarafından bildirilen coşku duyguları ile de ilişkilidir.

Acı çekerken ve ruh halinizi yükseltebilen sadece ev yapımı tatlılar, biralar değildir. Endokannabinoidler ...vb beynin kannabinoid reseptörlerini bağlayan çeşitli vücut kimyasalları ailesidir. Kanda dolaşan endokannabinoidlerin seviyeleri, 30 dakika orta yoğunlukta koşu bandı çalıştırıldıktan sonra yükselir. Laboratuar farelerinde gerçekleştirilen titiz deneyler, anksiyete ve ağrı algılamasındaki azalmadan koşu kaynaklı endokannabinoidlerin sorumlu olduğunu göstermektedir. Zihin çalışmasıda benzer bir mekanizmadır. Başlangıçta çok zor gelen koşunun, eve varmaya doğru neden sizi rahatlatabildiğini şimdi anlıyoruz. 

 

Çalışmalar olumlu, koşmaya devam

 

Cinsiyetiniz, genetik profiliniz, zindeliğiniz, beklentileriniz ve diğer pek çok faktörün de beyninizin çalışmasına tepki verme biçimini ve bu çalışmaları etkileyeceği kesin. Öyle olsa bile, tüm bu nörobilimsel çalışmalarından gelen iyi haberleri derledik. Koşu ve aerobik egzersizin fiziki yararları iyi bilinirken, neden akıl sağlığının akıl sağlığı için çok yararlı olabileceğini görmeye başlıyoruz. İnşallah, bunu bilmek, oraya gitme ve daha sık koşma konusundaki kararlılığınızı iki katına çıkaracaktır.


Taglar: #koşu #beyin #egzersiz #fizikselaktivite

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 28.06.2018

Kaynak: The Guardian

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler