Kuruyemişler ile İlgili Çarpıcı Araştırma

Okunma [5916]
Kuruyemişler ile İlgili Çarpıcı Araştırma

 

Kabuklu Kuruyemişler Hakkında 5 Yıl Süren Çalışma Sonuçlandı

 

Kanser ve Beslenme Hakkında İleriye Dönük Avrupa İncelenmesi (EPIC) çalışması 5 yıl süren takip sonrasında sert kabuklu kuruyemiş alımıyla vücut ağırlığındaki değişim arasındaki ilişki arandı.

 

 

Yüzbinlerce Katılımcı Takip Edildi

kuruyemis-_2.jpg

10 Avrupa ülkesinden 373 bin 293 katılımcının katıldığı araştırmada, yüksek oranda sert kabuklu kuruyemiş tüketimi sonrasında, aşırı kilo veya obezite ile ilişkili riskler olup olmadığını gözlendi.

 

 

Hem Kilo Kaybı Hem Kilo Kontrolü Sağlıyor

kuruyemis-_3.jpg

Avrupa Beslenme Dergisinde (European Journal of Nutrition) yayınlanan araştırma raporuna göre, haftada bir porsiyondan fazla sert kabuklu kuruyemiş tüketen katılımcıların tüketmeyen katılımcılara kıyasla daha az kilo aldığı ortaya çıktı.

 

 

Obezite Riskini %5 Düşürüyor

kuruyemis-_4.jpg

Aynı araştırmaya göre, sert kabuklu kuruyemiş tüketimi sıklığının, aşırı kilolu olma veya obez olma riskini de yüzde 5 düşürdüğünü ortaya çıkardı.

 

 

Uzman Yorumu Ne Diyor?

kuruyemis-_5.jpg

Kaliforniya Loma Linda Üniversitesi Beslenme Profesörü ve bu araştırmanın Kıdemli Araştırmacısı Dr. Joan Sabate, "Bu şimdiye kadarki yapılan en geniş kapsamlı çalışmadır. Sert kabuklu yemişler kilo aldırmayan sağlıklı gıdadır" dedi.


Taglar: #Kuruyemiş #Beslenme #Araştırma #Gıda #Diyet

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 19.08.2017

Kaynak: Pubmed

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler