Maraşlıların Yeni Dondurması; Siyah İnci

Okunma [3008]
Maraşlıların Yeni Dondurması; Siyah İnci

 

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenen dünyaca ünlü Maraş dondurmasının siyahı üretildi. 'Siyah inci' adıyla aktif karbon (bitkisel karbon) kullanılarak üretilen kömür karası Maraş dondurması, başta tüm Türkiye olmak üzere 7 ülkede 72 bin noktada satışa sunulacak.

 

 

Kömür karası rengi ile sofralara gelecek 

 

Keçi sütü, salep ve şeker kullanılarak üretildiği için daha çok beyaz rengiyle bilinen Maraş dondurması, bundan sonra kömür karası rengiyle konuşulacak. Aktif karbon kullanılarak üretilen siyah dondurmanın da tıpkı beyaz gibi keçi sütü, salep ve şeker kullanılarak üretildiğini belirten üreticiler şimdiden Kahramanmaraşlıların büyük beğenisini toplamaya başladığını söyledi.

Üretici firma, dondurmanın siyah rengini almasına neden olan aktif karbonun AB tarafından onaylı olan ve sağlığa faydalı gıda katkı maddesi olduğunu söyledi. Aktif karbonun gaz sıkışmasına, kötü kolesterolün düşürülmesine, sindirim sistemi ve böbreklerin temizlenmesine yardımcı olduğunu ifade eden üretici, Ar-Ge çalışmasıyla bu ürünü tescilli Maraş dondurmasıyla buluşturduklarını kaydetti.

 

 

7 ülkeye ihraç edilecek 

 

Üretici şu ifadeleri kullandı: "Kahramanmaraş bir dondurma şehri. Bizim bir beyaz incimiz vardı. Ar-Ge çalışması neticesinde beyaz incimize kardeş olarak çok güzel bir ürün geliştirdik. Bu ürünümüzün ismi: Siyah İnci. Bitkisel karbon kömüründen yapılan bir ürünümüz. Ürettiğimiz bu siyah Maraş dondurması Türkiye'de tek bir ürün oldu. Şu an Kahramanmaraş'ta satışa sunduğumuz ve çok güzel geri dönüşler aldığımız bu ürünümüzü inşallah 7 ülkede 72 bin noktada satışa sunacağız."


Taglar: #TürkPatentveMarkaKurumu #maraş #dondurma #siyah #Siyahinci #aktifkarbon #bitkiselkarbon #kömür #Türkiye #Arge #salep #keçisütü #şeker #karbon

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 11.06.2019

Kaynak: Sputnik

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler