Meme Kanserinde Beslenme ve Kilo Çok Önemli

Okunma [5662]
Meme Kanserinde Beslenme ve Kilo Çok Önemli

 

Sağlıklı bir vücuda ve geleceğe sahip olmak aslında elimizde! Birçok uzman ve doktor da bunu savunuyor. Bunlardan biri de, Angelina Jolie'nin ve Sheryl Crow'un da meme kanseri cerrahı olan Dr. Kristi Funk ; "Kimi tercihlerimiz bizi kansere yaklaştırırken, kimileri de önlememize yardımcı oluyor." diyor. 

 

Önemli Uyarı

 

Burada anlatılanlar doktorun konu ile ilgili araştırmalarından yola çıkarak elde ettiği bilgilerdir, eğer siz sağlığınız konusunda en küçük bir şüphe bile duyuyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşün.

 

Doktor FUNK diyor ki 

 

"Tedavi ettiğim kadınlar sizler gibi... Önce benimle endişelerini, ağrılarını, kaşıntılarını ya da akıntılarını paylaşıyorlar. Bu hastalıktan korunmanın bir yöntemi olup olmadığını bilmek istiyorlar. Onlara şunu söylüyorum, eğer yaşam tarzınızı ve çevrenizi düzenlerseniz kanserden uzak durmanın şansı %50 artıyor.

Her kadın, meme kanserine yakalanabileceğini bilir. Hatta meme kanseri 20 ile 59 yaşlarındaki kadınların 1 numaralı katilidir. Ancak risk faktörlerinin nasıl azaltılacağı ve bazı önlemlerin neden yardımcı olabileceği konusunda, hiç bir zaman önceden bilgilendirilmemişler.

22 yıllık operatör doktorum, 7 yıl Los Angeles'te Hastanede Göğüs Hastalıklar Merkezi'nde Hasta Eğitim Müdürü olarak görev yaptım. Bu görevlerin sırasında yaşam tarzı değişikliklerinin meme kanseri riskini azaltabileceğini keşfettim ve bu kitabı yazdım."

 

meme2.jpg

 

 

Meme Kanseri ile İlgili Gerçekler

 

Birçok kadın, ailenin genetik geçmiş öyküsünün meme kanseri riskinin belirlediğine inanmakta fakat çoğu zaman bu gerçek değildir. Bozuk bir BRCA geni gibi kalıtsal genetik mutasyonlar sadece meme kanserinin %5 ile %10'una sebebiyet vermektedir. Meme kanseri teşhisi konan kadınların %87'si meme kanseri olan birinci dereceden bir akrabaya sahip değildir.

Meme kanseri olan bir kadının öz ikiz kardeşinin meme kanserine yakalanma olasılığı yalnızca %20'dir. Ki bu da kanserden etkilenen diğer kız kardeşi ile aynı risktir. Bu ikizler aynı DNA'yı paylaştığından, kalıtım tüm kanser çekimleri olarak adlandırılıyorsa, risk %100'e yaklaşmalıdır, fakat öyle olmaz, çünkü genler her şeyi belirlemez.

 

Kanseri Yenmede Beslenmenin Önemi Büyük

shutterstock_219616711.jpg

 

Güneşin UV ışınları, sigara dumanı veya diğer kanserojen faktörler tarafından mutasyona uğrayana dek, neşeyle vücutta dolaşan normal bir hücre hayal edin. Bu mutasyona uğramış hücre o andan sonra, bir kanser tohumu haline dönüşür. Bu tohumun kökünü salıp salamaması ve hayatınızı yok edebilecek tam bir kansere dönüşüp dönüşmediği, mikro-çevreye, kanser tohumlarının yetişmeye çalıştığı toprağa bağlıdır.

Peki bu toprağı nasıl yapıyoruz? Kanser büyümesinin kontrol edilmesinde, kansere ne sebep olursa olsun, beslenmenin kontrolü çok önemlidir. 

Kanser riskinizi azaltabilecek güçlü bileşenler brokoli ve lahana, soya, sarımsak, çilek ve cevizlerde bulunur. İdeal beslenme, taze meyveler ve sebzeler, kepekli tahıllar, mercimek ve fasülyelerle, bir fincan yeşil çay veya bazen de şarapla bitki bazlı, az yağlı ve yüksek liftir.

 

Düzenli Kontrol Edin

 

Sağlıklı memelere sahip olmak, düzenli olarak evde göğüs muayenesi gerektirir ama bunun sizi strese sokmasına izin vermeyin. 

Memelerde doğal olarak kitlelere bulunabilir ve adet döneminiz boyunca değişebilir, bu yüzden buradaki memelerinizdeki değişiklikleri takip etmektir. Kendi kendinize yaptığınız meme muayenesini her seferinde aynı şekilde yapın ve değişiklikleri takip edin. Eğer bir fark hissederseniz doktorunuzla hemen görüşün.

 

Çoğu Kitle İyi Huyludur

 

Memenizde bir tümör hissettiniz ve hemen aklınız kötü yerlere gitti. Fakat şunu unutmayın 40 yaş altı kadınların memelerinde görülen kitlelerin %95'i kanser çıkmaz, tüm yaş gruplarında ise bu rakam %80'dir.

Peki ne zaman panik olmalıyız? Hiçbir zaman! Konu hakkında hissedilen endişe hiçbir işinize yaramaz. Fakat eğer memelerinizde hissettiğiniz sertlikler adet döneminizde devam eder, ele sert gelir, ağrımaz ama diğer dokudan farklı gelirse, diğer memenizde aynı yerde bu his yoksa doktorunuza görünün. Fakat bu kitlelerin bile kötü huylu olduğu garantisi yoktur.

 

Kendiliğinden İyileşebilir mi?

 

Bazı kadınlar kanser ile yaşar ve ölür, bazıları ise bundan haberdar bile olmadan başka sebeplerden dolayı hayatlarını kaybederler. 

852 kadında yapılan otopsi çalışması sonucunda, 40 - 49 yaş arası kadınların %39'unun meme kanserinin ilk evresinde olduğu, 50 - 70 yaş arası ise sadece %10'unun aynı durumda olduğu ortaya çıktı. Peki bu kanser gerileme gösteriyor anlamına mı gelir? Bunu söylemek zor fakat, bazı kanser türlerinin tedavi bile olmadan gerilediği görülmektedir.

 

Bunlara İnanmayın

 

Kahve, süt ürünleri, sütyenler, ter önleyiciler ya da deodorantlar, saç kremleri, meme ucu takıları, cep telefonları, yüksek gerilim hatları, tüp bebek tedavisi, kürtaj, ölü doğum ya da implantlar meme kanserine sebep olmaz... Bunlar yanlış bilinen söylentilerden ibarettir.

 

Mutlaka Mamografi Yaptırın

shutterstock_1006709146.jpg

 

Bazen hastalar mamografiyi reddeder çünkü X-ışınlarının oluşturduğu radyasyonun meme kanserine neden olacağından korkarlar. 

Aslında haklılar. Yaşam boyu mamografi taraması yapıldığında, 10.000 kadından 8.6'sı radyasyona bağlı meme kanseri olacaktır. Ancak, bu kanser taraması, sebep olduğu kanserin tam 100 katından daha fazla kanser vakasının fark edilmesine neden olur. Mamografi bazen can yakabilir fakat bu can yanmasının sonucu elde ettiğiniz önemli bilgiye değecektir. 

 

Psikoloji Oldukça Etkili

 

"Göğüs kanseri teşhisi konan bir hastaya, beş ila on yıl önce stresli veya kalp krizi geçirmesi durumunda, "Evet, nasıl bildin?" Diye cevap verirken, '' Kaybettim, hayal kırıklığı, duygusal acı, pişmanlık, hastalık, acı - hayat gerçekleşir ve herkes zor zamanlardan geçer. Ancak, kanser hücrelerinin tespit edilemeyecek kadar az olduğu, ancak ivme kazanmaya hazır olduğu beş ila on yıllık süre boyunca bu "bir şey" oluştuğunda trajiktir. Her stres kendini büyük bir deprem gibi açıklamıyor; Kronik stres, küçük şokların kümülatif etkisinden kaynaklanır. Bir zincir reaksiyonu başlatır, hormon seviyelerini yükseltir ve doğal öldürücü hücrelerin sayısını azaltır. Gülümse ve seni üzen ve üzenleri affetmenin bir anlamı olsun. Sağlığınız için yapın."

 

Kilonu da azalt, riski de

 

Aşırı kilolu veya obez olmak, meme kanserine konusunda en kolay önlenebilir faktördür. Menopoz sonrası meme kanseri riskinizi hesaplayacak olursak, lisedeki kilonuz ile şimdiki kilonuz arasındaki farkı düşünün. Aradaki fark 4 kg'dan az ise risk faktörü oluşmamıştır, eğer 4 ile 6 kg arasındaysa risk %25 artmıştır. 6.5 kg ile 13 kg arasındaki bir kilo artışı ise kanser riskinin %80'den fazla arttırır.

Yani ne kadar az yağ, o kadar az risk!

 

Peki Nasıl Beslenelim

shutterstock_1056597452.jpg

 

  • Yapraklı yeşillikler, brokoli ve karnabahar

  • Tam tahıl ve baklagiller 

  • Karpuz

  • Elma

  • Domates

  • Mantar

  • Sarımsak, soğan ve pırasa

  • Zerdeçal

  • Deniz yosunu

  • Kakao

 

Meme Kanserini Önceden Nasıl Tespit Etmek Hayatınızı Kurtarabilir

 

İngiltere Kanser Araştırmaları tarafından, kanseri yaşamış bir hastanın kendi ağzından... 

 


Taglar: #kanser #memekanseri #doktor #beslenme #kilo #kiloyönetimi #yağoranı #Sağlık #AngelinaJolie #SherylCrow #Doctor #doktor #memcerrahı #KristiFunk #kanserdenkorunma #genetik #tazemeyve #sebze #kepeklitahıllar #mercimek #fasülye #yeşilçay #şarap #yükseklif #Sağlıklımeme #göğüsmuayenesi #stres #Kahve #süt #sütürünler #Mamografi #Psikoloji #Kiloyönetimi #Yapraklıyeşillikler #brokoli #karnabahar #Tamtahıl #baklagiller #Karpuz #Elma #Domates #Mantar #Sarımsak #soğan #pırasa #Zerdeçal #Denizyosunu #Kakao #İngiltere #KanserAraştırmaları #CancerResearch #UK #UnitedKingdom

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 19.08.2018

Kaynak: Onedio

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler