Mide Botoksu Zehirlenmesi

Okunma [2220]
Mide Botoksu Zehirlenmesi

 

Mide botoksu ; mideye enjekte edilen Botilinum toksin sonrasında midenin daha zor kasılması ve daha yavaş boşalmasını tetikleyen ve dolaylı yoldan doygunluğu arttırdığı savunulan bir uygulama... 

 

İstanbul ve İzmir'de iki özel hastanede obezite tedavisi için yapılan 'mide botoksu' işlemi sonrası fenalaşan onlarca hasta, çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Sağlık Bakanı dün gece yaptığı basın açıklamasıyla, İstanbul'da Özel GSM Gisbir Sağlık Merkezi Hastanesi ile İzmir'deki Özel Batı Anadolu Tıp Merkezi'nin faaliyetleri askıya alındığını duyurdu.

 

 

Sağlık Bakanlığından Basın Duyurusu 

 

3-41.jpg

 

Bakan Koca, uygulamalar sonrası hastalar ortaya çıkması üzerine merkezlere olağan dışı acil denetimler yapıldığını ifade etti. İlgililer hakkında soruşturma başlatıldığını belirten Koca, etkilenen hastalara gerekli tedavilerin uygulandığını ve takiplerinin yapıldığını aktardı.

 

 

Bu Bir Salgın  

 

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, bu türden zehirlenmelerin çok nadir görüldüğünü ama çok ölümcül olduğunu vurguladı. Yavuz, "Aslında şu anda bize gelen şikayetlerden vaka sayılarına baktığımızda, Türkiye için geçtiğimiz haftalarda gördüğümüz sayı, bir yılda gördüğümüz vaka sayısını kat kat aşmış durumda. Biz en az 10 vaka duyduk ama çok daha fazla olduğu söyleniyor" dedi.

Meslek hayatında botuluzmi çok az gördüğünü belirten Yavuz şöyle konuştu:

"Bunun aslında bir salgın olarak değerlendirilmesi gerekiyor, (tek bir) ortak kaynaktan mı, bunun da araştırılması gerekiyor. Ben bütün meslek hayatım boyunca iki botulizm zehirlenmesi olgusu görmüşümdür. O da gıda ile ilişkili olanlardı. Bu tip bir uygulama ile ilişkili daha önce hiç görmedim. Bizim normalde botulizm hastalığını görme nedenimiz genellikle uygun hazırlanmaya gıdaların içinde bu sporların çoğalarak üremesidir. Bunu da genellikle evde yapılan konservelerden sonra görürüz.

 

 

Kasları Felç Edebilir 

 

Botoks zehirlenmesi yaşayan hastalarda erken tedavinin bir an önce başlanmasının hayati önem taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Yavuz, bunun için de antitoksin stoğunun yeterli olması gerektiğini söyledi. Botoks maddesinin kasları felç ederek hastada nefes alamamaya bağlı ölümlere dahi yol açabildiğini belirten Prof. Dr. Yavuz, "Öncelikle görme bulanıklığı gibi bir belirti ile başlıyor. Ondan sonra yukarıdan aşağıya doğru bütün kaslarda gevşemeye neden oluyor bu toksin. Yutma güçlüğü , solunum kasları etkilendiği için nefes darlığı başlayabiliyor. Zaten ölüm de bu nedenle oluyor, hava alamıyor kaslar paralize olduğu için" dedi.

 

 

İyi bir botoks kullanılsa da, dozunu çok yüksek yapıp hasta erken zayıflasın diye yapanlar var

 

1-56.jpg

 

Türkiye Obezite Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Taşkın, Sağlık Bakanlığı'nın denetlediği ve soğuk zinciri kırılmadan uygun şekilde muhafaza edilen markalar ile uygun dozlarda yapılan mide botoksunun aslında güvenli bir işlem olduğunu söyledi.

TOSS Başkanı Prof. Dr. Taşkın şöyle konuştu:

"Botoksla belirli hastalar zayıflatılabilir. Ama bunun sertifikalı bir hekim tarafından iyi bir merkezde yapılması gerekiyor. Doktor olmayanlar yapamaz bunu. Endoskopi ve gastroskopi yapan, Bakanlıktan sertifikalı olan hekimlerin yapması gerekiyor. Biz İstanbul'da yaşadığımız için daha çok buradan haberdarız ama İzmir, Antalya, Elazığ, her yerde üyelerimiz var. Çok sayıda şikayet var. Yabancılar da var, yani işlemi Türkiye'de olmuş, ülkesine gitmiş, ülkesinde hasta olarak yatanlar var. Botoks sonucunun kötü olmasına neden olan durumlardan biri, açgözlülük yapıp ‘Çok yapayım, hastalar çok çabuk kusarak zayıflasınlar' diye yaklaşanlar. Normal, iyi bir botoks kullanılsa da, dozunu çok yüksek yapıp hasta erken zayıflasın diye yapanlar var. Hastaya hem eziyet ediyorlar, hasta durmadan kusuyor; hem de elektrolit (vücuttaki vitamin mineral) dengeleri bozuluyor."

 
 

Merdiven Altı Ürünlere Dikkat

 

Prof. Dr. Taşkın, botoks açısından güvenli ve takipli markalarda Sağlık Bakanlığı'nın hekimlere kota getirdiğini, bu kotayı aşanlarınsa kaçak, merdiven altı ya da soğuk zinciri bozulmuş 'çanta' ürünlere yöneldiğini anlatarak şöyle devam etti:

"Çok iyi olan takipli botokslara bakanlık kota koyuyor. Bazı klinikler ise çok sayıda hastaya yapabilmek için bu kotayı aşıyor. Günde 10 tane hastaya yapıyorum diyenler var. Başkasından almaya başlıyorlar bu sefer. Onların da büyük bir bölümü merdiven altı, kayıtsız ve ucuz ürünler. Onları kullandıkları zaman da büyük problemler ortaya çıkıyor. Çünkü dozajları da farklı. Örneğin Bulgaristan'da yapılmış ya da nerede yapıldığı belli olmayan bir malzeme var, bunu getirenler, satanlar var el altından. Onun için resmi kurumlardan, firmasından almak gerekiyor. Devletin denetiminden geçmeyen botokslar oluyor ve en çok da bunlarda büyük problemler yaşanıyor. Botoksu soğuk zincirini kırmadan kullanmak zorundasınız. Eğer soğuk zinciri bozarsanız ürün bozuluyor. En büyük tehlike de buradan kaynaklanıyor."

 
 

Hasta Sayısını Kestirmek Zor 

 

Midede botoksun uygulanabileceği anatomik alanların da belli noktalar olduğuna işaret eden ve buralar dışında bir yere enjekte edildiğinde sızıntılar olacağını kaydeden Prof. Dr. Taşkın, sözlerini şöyle noktaladı: "Belli, uygun yerlere yapmazsanız çok büyük verim de alamazsınız, ya da çok ince olan yerlere yapıldığında kaçaklar olabiliyor. Bu kaçaklar mesela fundus'ta (midenin en üst kısmı) olursa, kalp ritmini bozabilir, batın (karın boşluğu) içine dağıldığı için hastalar karın ağrıları, bulantı, kusma, ileti bozuklukları ya da halüsinasyonlar görerek kötüleşebilir. Daha çok tıp merkezleri ya da endoskopi işleminin yapıldığı küçük klinikler var, oralarda yapılıyor. Bu merkezlerde hasta sayısını kestirmek zor. Çünkü bazıları kayıt dışı oluyor. Aslında mutlaka ameliyathanede steril bir ortamda ve soğuk zinciri bozulmadan saklanan ürünlerle, iyi kayıt tutan merkezlerde, büyük hastanelerde yapılması gerekiyor."

 

 

ROBERT KOCH ENSTİTÜSÜ'nden Hastalara Uyarı 

 

Almanya'nın en önemli sağlık kurumlarından biri olan Robert Koch Enstitüsü, Türkiye'de mide botoksu işlemi yaptıktan sonra Almanya'da zehirlenme belirtileriyle doktora başvuran hastalarla ilgili açıklama yaptı. Enstitünün "Önemli" başlığı ile yaptığı açıklamada, "Almanya'da botulismus vakaları, hepsinin ortak noktası Şubat ayı sonunda İstanbul'da mide duvarına botulinum toksini enjekte edilen tedaviler görmüş olmaları. İstanbul'da böyle bir tedavi görmüş ve görme, konuşma bozukluğu, ekstremitelerde güçsüzlük (yürümede güçlük) gibi semptomları olan kişiler tıbbi yardım almalı ve botulinum toksin tedavisi sonucunda meydana gelebilen botulismus olasılığını belirtmeli" ifadeleri kullanıldı. 

 


Taglar: #mide #botoks #midebotoksu #obezite #kilo #ağırlık #kiloyönetimi

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 13.03.2023

Kaynak: Gazete Duvar

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler