New York'un vegan belediye başkanı Adams: Peynir, uyuşturucudan farksız

Okunma [1463]
New York'un vegan belediye başkanı Adams: Peynir, uyuşturucudan farksız

ABD'nin New York şehrinde 1 Ocak'tan bu yana Belediye Başkanlığı görevini yürüten ve vegan olmasıyla bilinen Eric Adams, daha çok bitkisel yoğunluklu bir beslenme düzenine geçme çağrısında bulundu. Gıdaların uyuşturucuya benzediğini söyleyen Adams'a göre, peynirin uyuşturucudan farkı yok.

 

New York Belediye Başkanı Eric Adams, peyniri eroine benzettiği açıklamasıyla gündeme oturdu.

"Gıda bir uyuşturucu gibidir" diyen Adams, "Aslında araştırmalar sizi uyuşturucuya teşvik eden beyin (hormon) seviyelerinin, sizi yemeğe de aynı şekilde bağımlı hale getirdiğini gösteriyor. Gıda bağımlılık yapar. Birine uyuşturucu madde verin ve bir odaya koyun, bir diğer kişi ise peynir bağımlısı. Onu da başka bir odaya koyun. Sonra dönüp baktığınızda hangisinin uyuşturucu, hangisinin peynir bağımlısı olduğunu söylemeniz için size meydan okuyorum" ifadelerini kullandı.

Adams, "Ne kadar çok sebze ve meyve tüketirseniz, ne kadar aşırı işlenmiş gıdalardan uzak ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olursanız, o kadar sağlıklı olursunuz. Her gün nasıl hissettiğimi biliyorum ve senin de her gün aynı şekilde hissetmeni istiyorum" dedi.

Michigan Üniversitesi'nden araştırmacılar 2015'te yaptıkları bir çalışmada, peynirin bırakılması en zor gıdalardan biri olduğunu ortaya koymuştu.

 

Vegan olmasına rağmen balık yediğini itiraf etti

Öte yandan, kendisini vegan olarak tanımlayan Adams, pazartesi günü New Yorkluları daha fazla bitkisel temelli beslenme düzenine alışmaya teşvik için yaptığı konuşmada bazen balık yediğini itiraf etmişti. Adams, "Bitki temelli bir diyet uygulayan veya bu beslenmeyi arzulayan insanlar için bir rol model olmak istiyorum. Ancak dediğim gibi, mükemmel bir şekilde kusurluyum ve ara sıra balık yedim" ifadelerini kullanmıştı.

 


Taglar: #vegan #bitkisel #bitkitemelli #ekolojik #veganizm #vegandiyet

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 13.02.2022

Kaynak: Sputnik

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler