Nobel Tıp Ödülü Kanser ve Anemi Hastalıklarına Karşı Mücadeleye Verildi

Okunma [864]
Nobel Tıp Ödülü Kanser ve Anemi Hastalıklarına Karşı Mücadeleye Verildi

 

2019 Nobel Tıp Ödülü'nü, ABD'den William Kaelin ve Gregg Semenza ile İngiltere'den Peter Ratcliffe kazandı. Üç bilim insanı, kanser ve anemi hastalıklarına karşı mücadelede yeni stratejiler geliştirilmesi amacıyla, hücrelerin değişen oksijen seviyelerine nasıl yanıt verdiğini araştırmışlardı.

 

 

Oksijen seviyesinin hücre metabolizmasını ve fizyolojik fonksiyonu nasıl etkilediğine dair anlayış

 

adsiz-tasarim-16.png

 

Nobel Tıp Ödülü Jürisi; William Kaelin, Gregg Semenza ve Peter Ratcliffe'in çalışmalarının, "oksijen seviyesinin hücre metabolizmasını ve fizyolojik fonksiyonu nasıl etkilediğine dair anlayışımızın temelini oluşturduğunu" belirtti. Üç bilim insanının çalışması, vücudumuzun oksijeni nasıl işlediği ve oksijene nasıl yanıt verdiği konusunda çığır açtı. Kaelin, Semenza ve Ratcliffe, 914 bin dolar para ödülünü paylaşacak.

 

 

EPO geni

 

adsiz-tasarim-17.png

 

Gregg Semenza, vücudun daha fazla kırmızı kan hücresi üretmesini sağlayan ve DNA'yı birtakım bölümlere ayrıştırarak vücudun düşük oksijen seviyesine uyum göstermesini sağlayan EPO adı verilen bir gen üzerinde çalıştı. Daha sonra Semenza, Peter Radcliffe ile beraber bu bilgiyi oksijeni algılayan mekanizmanın bütün insan dokularında olduğunu bulmak için kullandı. Kaelin ise bir başka geni bularak bunun hastalarda bazı kanserlere daha yatkın olmalarını sağlayan bir genetik bozukluğa yol açtığını keşfetti. Bu gen vücudun kanser başlangıcını önleme yeteneğini olumsuz etkileyerek kanser hücrelerinin düşük oksijen seviyelerine cevap verme şeklini etkiliyor.


Taglar: #nobeltıpödülü #nobel #ödül #tıp #medicine #bilim #biliminsanı #kanser #cancer #kanserlihücre #oksijen

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 08.10.2019

Kaynak: BBC

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler