Obez Kedi Diyete Başladı

Okunma [988]
Obez Kedi Diyete Başladı

 

Karşıyaka'da, 19 kiloyu aşan 7 yaşındaki Taci isimli obez kedi, Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü'nde tedavi altına alındı. Normal bir kedinin 5 katı ağırlığında olan Taci, sağlığına kavuşabilmesi için diyete başlatıldı.

 

Taci'ye Özel Bakım

taci2.jpg

 

Karşıyaka'da hayvanseverler tarafından sokakta bakılan ve aşırı kilosu nedeniyle artık yürümekte dahi güçlük çeken kedi, ekiplerince Taypark Polikliniği'ne getirildi. Genel muayenesi yapılan 19.2 kiloluk Taci isimli kedi, hemen diyet programına alındı ve sistit tedavisine başlandı. Stresin obeziteyi tetiklemesi nedeniyle, Taci için rahat hareket edebileceği büyük bir kafes hazırlandı. Özel bakım sayesinde bir hafta içinde kilo vermeye başlayan kedinin tedavisi, tamamen sağlığına kavuşana kadar devam edecek.

 

Hayvanlarda Beslenmeye Dikkat Edilmeli

 

Hayvanlarda obezitenin giderek yaygınlaştığına dikkat çeken yetkililer "Aşırı ve kötü beslenen, hareket etmeyen ve kolay kilo alma eğilimi olan kediler obezite riski ile karşı karşıyadır. Bu hastalık yaşam kalitesini düşürür, kalp yetmezliği gibi hastalıklara yol açar, ömrü kısaltır. Giderek yaygınlaşan obeziteye karşı hayvan sahipleri ve hayvanseverler dikkatli olmalı. Kediler yaşına ve harcadığı enerji oranına göre beslenmeli. Sokak kedilerine sağlıkları için yemek değil, mama verilmeli. Taci de çeşitli nedenlerle aşırı kiloya ulaşmış ancak emin ellerde. Hazırladığımız beslenme ve aktivite programıyla onu zayıflatıp iyileştireceğiz" dediler.

 

 


Taglar: #taci #obezkedi #hayvan #hayvanhakları #Karşıyaka #Belediye #Veteriner #Taypark #hayvanbeslenmesi

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 06.08.2018

Kaynak: Karşıyaka Belediyesi

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler