Obezite Mücadelesinde Meclisten Veri Tabanı Önerisi

Okunma [1952]
Obezite Mücadelesinde Meclisten Veri Tabanı Önerisi

 

Mecliste obezite ile mücadeleye ilişkin kurulan alt komisyona Sağlık Bakanlığınca sunulan raporda, ulusal obezite cerrahisi veri tabanı oluşturulması önerildi.

 

 

Obezite ile mücadele raporu sunuldu 

 

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, "Obezite ile Mücadele Yöntemleri ve Cerrahi Uygulamadaki Malpraktis İddiaların Araştırılması ve Alınabilecek Önlemlere Belirlenmesi Alt Komisyonu"na obeziteyle mücadeleye ilişkin rapor sundu. 

Raporda, obeziteyle mücadelede, obezite cerrahisi sayısındaki artış, doğru kayıt altına alınamama, korunma ve tedavinin disiplinize edilememesi, yapılan çalışmalarda devam ve başarının yüzde 10'un altında olması, hastaların takibinde sahipsizlik ve cerrahi sonrası geri kilo almanın sorunlar arasında yer aldığı belirtildi. 

 

 

4 yılda 40 bini aşkın vaka 

 

Raporda, obezite cerrahisinde uygulanan vaka sayılarına da yer verildi. Buna göre, 2015'te 5 bin 580 olan vaka sayısı 2016'da 10 bin 202'ye 2017'de 14 bin 189'a ulaştı. Bu sayı 2018'in ekim ayı itibarıyla de 12 bin 366'e yükseldi. Böylece, son 4 yılda obezite cerrahisinde vaka sayısı 42 bin 337'yi buldu.

 

 

Açılan obezite merkeslerinin performans değerlendirilmesi yapılmalı

 

Obezite cerrahindeki artışa dikkat çekilen raporda, obezitede mücadele için ulusal obezite cerrahisi veri tabanı oluşturulması, tüm obez hastalar ve tedavi sonuçlarının kayıt altına alınması, insidans belirlenmesi, açılan obezite merkezlerinde hekimlerin ve merkezlerin performans değerlendirmesinin yapılması ve obezite merkezlerinin çok ciddi çalıştırılarak hastaların ameliyatsız zayıflamasının sağlanması, ameliyatsız tedavi yapan obezite merkezlerinin Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) geri ödeme sistemine esas teşkil etmesi önerildi. 


Taglar: #Meclis #obezite #mücadele #SağlıkBakanlığı #rapor #ulusal #obezitecerrahisi #veritabanı #SağlıkHizmetleri #Malpraktis #İddia #önlem #kiloalma #kilokontrolü #ulusalobezitecerrahisiveritabanı #SağlıkUygulamaTebliği #SUT #geriödemesistemi

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 03.01.2019

Kaynak: Anadolu Ajansı

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler