Öğrencilere Fiziksel Uygunluk Karnesi

Okunma [2910]
Öğrencilere Fiziksel Uygunluk Karnesi

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  'Sağlıkla İlgili Fiziksel Uygunluk Karnesi Programı   ortaokul ve liselerde Nisan ayında hayata geçirildi.

 

adsiz-tasarim-88.jpg

 

Günümüzde artan sağlıksız ve düzensiz beslenme sonucunda aşırı zayıf ya da aşırı kilolu olan çocuklarımızın durumuyla ilgili olarak artan sağlık sorunlarını önlemek için, çocukların artık derslerinin yanı sıra sağlıklarıyla ilgilide karnesi var.  Veriler uluslararası standartlarla karşılaştırılarak ve aileye 'Aşırı zayıf', 'Kilolu' ve 'Diyetisyene götürülmeli' gibi tavsiyelerde bulunuyor. Resmi ve özel ortaokul ile liselerde beden eğitimi ve spor dersine giren öğretmenler tarafından öğrencilerin 'sağlıklı fiziksel uygunluk ölçümleri' yapıldı. Çıkan değerler e-Okul yönetim bilgi sisteminde 'Sağlıkla İlgili Fiziksel Uygunluk Karnesi Modülü'nden ulaşılabiliyor. 

 

 

‘Sağlıkla İlgili Fiziksel Uygunluk Karnesi'ne dair ilk sonuçlar Türkiye genelinde raporlaştırıldı

 

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı rapora göre 10-14 yaş grubu erkek öğrencilerin yüzde 20,2'si fazla kilolu, yüzde 13'ü şişman; kız öğrencilerin ise yüzde 19'u fazla kilolu, yüzde 7,8'i şişman bulundu.

15-18 yaş grubunda ise, erkek öğrencilerin yüzde 16,5'i fazla kilolu, yüzde 6,8'i şişman; kız öğrencilerin yüzde 13,5'i fazla kilolu, yüzde 4,3'ü şişman bulundu. Açıklamaya göre bu veriler Sağlık Bakanlığı tarafından E-okul sistemindeki karne uygulamasına entegre edildi.

Yapılan açıklamada karne uygulamasının ‘Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı 2018-2023' programı kapsamında başlatıldığı belirtildi. Programın amacının ise toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek olduğu belirtildi.

 

 

Program, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde yürütülüyor

 

Açıklamaya göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde yürütülen program ile yılda iki kez öğrencilerin sağlık ve fiziksel aktivite kapasiteleri ölçülüyor. Açıklamada gelişmiş ülkelerde de uygulanan bu çalışmanın, orta ve uzun vadede öğrencilerin gelişimlerinin izlenmesi ve fiziksel aktivitenin artırılması için faydalı olduğunun gözlemlendiği belirtildi.

 

 

Fiziki uygunluk testleri de yapılıyor

 

kilo-ve-boy-karnesi.jpg

 

Açıklamada mekik, şınav ve esneklik testi sonuçlarına da yer verildi. Açıklamadaki mekik testi sonucuna göre, 10-14 yaş erkek ve kız öğrencilerin mekik testi ortalamaları yeterli bulundu. 15-18 yaş erkek öğrenciler ile 15 yaş kız öğrencilerin ortalamaları yeterli bulunurken, 16-18 yaş kız öğrencilerin mekik testi ortalamaları referans değerden düşük bulundu.

Şınav testi sonucuna göre; 10-13 yaş erkek öğrencilerin ortalamaları yeterli bulunurken, 14 yaş erkek öğrencilerin ortalaması referans değere yakın bulundu. Ayrıca 10-11 yaş kız öğrencilerin şınav testi ortalamaları yeterli bulunurken, 12-14 yaş kız öğrencilerin ortalamaları da referans değere yakın bulundu. 15 yaş erkek öğrencilerin şınav testi ortalamaları referans değere yakın bulunurken, 17-18 yaş erkek öğrencilerin tüm yaş gruplarında şınav testi ortalamaları yeterli, 15-18 yaş kız öğrencilerin de ortalamaları referans değerin altında bulundu.

Açıklamada yer alan otur-uzan esneklik testi sonuçlarına göre ise  göre 10-14 yaş kız öğrencilerin ortalamaları referans değerin altında, 15-18 yaş erkek öğrencilerin ortalamaları yeterli ve aynı yaş grubu kız öğrencilerin ortalamaları referans değerin altında bulundu.

 


Karne bilgilerine yalnızca öğrencinin ailesi ulaşabiliyor

 

Açıklamada çocuklara ait bu bilgilerin tamamen gizli tutulduğu ve yalnızca her çocuğun kendi ailesinin E-okul veri tabanından erişim sağlayabileceği belirtildi.


Taglar: #Öğrenci #boy #kilo #karne #MilliEğitimBakanlığı #SağlıklaİlgiliFizikselUygunlukKarnesiProgramı #sağlıksız #düzensiz #beslenme #aşırızayıf #aşırıkilolu #bedeneğitimi #spordersi #eOkulyönetimbilgisistemi #fazlakilolu #şişman #kilolu #MEB #SağlıkBakanlığı

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 24.11.2018

Kaynak: NTV

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler