Önce Protein Sonra Karbonhidrat Yenmeli

Okunma [3209]
Önce Protein Sonra Karbonhidrat Yenmeli

Yapılan yeni bir çalışmaya göre karbonhidrat tüketiminden 15 dakika önce protein ve sebze tüketmenin kan şekerinde anlamlı düşüklüklere neden olduğu gösterilmiştir.
 

Prof. Dr. Emel ALPHAN, bu çalışmanın üzerine ‘'Kan şekerini etkileyen karbonhidratın miktarıdır. Bol karbonhidratlı bir öğünden sonra içilen ayran veya yenilen yoğurt kan şekerini düşürmez. Aksine yoğurttan da alacağınız karbonhidrat nedeniyle kan şekeriniz yükselebilir.'' uyarısında bulundu. 

 

Diabetes Journel'da yayınlana çalışmanın ayrıntıları

 

Yemek sırasında karbonhidrat alımının zamanının tip 2 diyabette postprandial glikoz (1-3), insülin ve glukagon benzeri peptit 1 (GLP-1) dolaşımı ve salınımı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.   Aşırı kilolu / obez ve metformin ile tedavi edilmiş tip 2 diyabetli 16 denek, aynı yemeği 3 gün boyunca rastgele sırayla kullanmak üzere tayin edildi. Gruplar; 

 

  • Önce karbonhidrat(ekmek ve portakal suyu)  10 dk sonra protein(tavuk) ve sebze tüketenler
  • Önce protein ve sebze, 10 dakika sonra karbonhidrat tüketenler
  • Tüm öğün bileşenleri birlikte(sandviç), her yarısı 10 dakika boyunca 10 dakika aralıkla tüketenler 

Olmak üzere ayrıldı. 

Kan, glikoz, insülin, aktif GLP-1 ve toplam grelin ölçümleri için başlangıçta (yemek yemeden hemen önce) ve 30 dakikalık aralıklarla 180 dakikaya kadar örnekler alındı. 

Katılımcıların aynı zaman noktalarında görsel analog skala (VAS) kullanarak açlık ve toklukseviyelerini derecelendirdi.

Makrobesinlerin alım zamanları ve sıraları kan şekerini etkiliyor

Sonuç olarak, makrobesin düzeninin kan şekerini etkileyebileceğini ortaya çıkmıştır. Karbonhidrat tüketiminden önce alınan protein ve lif karbonhidrat emiliminin daha yavaş seyretmesine katkıda bulunmuştur. Doygunluk, ghrelin hormonu ve kilo yönetimi üzerine  etkileri için daha fazla çalışma gerekmektedir. 


Taglar: #diyabet #şeker #diabetes #çalışma #karbonhidrat #Prof.Dr.EmelALPHAN #kanşekeri #ayran #yoğurt #protein #sebze #postprandialglikoz #insülin #glukagon #ghrelin #ekmek #portakalsuyu #tavuk #lif #doygunluk #AmerikanDiabetesAssociation

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 27.09.2018

Kaynak: American Diatebes Association

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler