Pandemide Stresi Yönetmenin 5 Yolu

Okunma [1093]
Pandemide Stresi Yönetmenin 5 Yolu

Koronavirüs (COVID-19) ile ilgili olaylar gelişmeye devam ettikçe artan stres seviyeniz daha da artabilir.  Bilgiler hızla değişiyor bazen kafa karıştırıcı, bunaltıcı ve hatta korkutucu olabiliyor.  Kaygı anında;  korku ve ani yükselmeler yaşayabilirsiniz. Ancak kaygı seviyenizi iyi yönetiyor olsanız bile, uğraşmanız gereken daha çok şey var. Risk altındaki aile üyeleri veya hastalarla uğraşmak, bir roller coaster ekonomisini döndürmek, çocukları meşgul etmek veya sadece yeni, alışılmadık bir duruma uyum sağlamak olsun, stres kolayca oluşabilir ve sizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak olumsuz etkileyebilir. 

 

Stresinizi yönetmek için 5 adım

Düzenli egzersiz yapın

Spor salonlarında maske gereksinimleri veya sosyal mesafe kuralları geçerli olsa da, yürümek, koşmak, yürüyüş yapmak veya çocuklarınızla/evcil hayvanlarınızla oynamak gibi aerobik egzersizler yapmak hala mümkündür  ve bunların tümü endorfinlerin (sizin için yardımcı olan doğal maddeler) salınmasına yardımcı olabilir. Kendi evinizin rahatlığında yapabileceğiniz yoga, pilates gibi egzersizlerde destek olabilir. 

 

Sağlıklı beslenin

Stres hem yeme alışkanlıklarınızı hem de metabolizmanızı olumsuz etkileyebilir. Stresle ya da duygusal yemeyle mücadele etmenin en iyi yolu, stresli yemeyi neyin tetiklediğinin farkında olmak ve bu dürtüyle savaşmaya hazır olmaktır. Dr. Sullivan, "Duygusal yemeye yatkın biriyseniz, tetikleyicilerinizi bilin, sizi neyin strese soktuğunu bilin ve hazırlıklı olun" diyor. Elinizin altında sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmak, vücudunuzu beslemeye yardımcı olacak ve stresinizle daha iyi başa çıkmak için kendinizi beslenme açısından donatacaktır. Dr. Sullivan, "Gün boyunca kan şekerinizi düzenlemeye yardımcı olmak, vücudunuzu sabit tutacak ve duygularınızı çok daha iyi bir oyun alanında tutacaktır" diyor.

 

Haberlere mola verin

Dr. Sullivan, "İnsanlar olarak yaşamlarımız üzerinde kontrol sahibi olmak istiyoruz ve bu durumda kontrol eksikliğini yönetmeyi öğrenmeliyiz" diyor. En son haberler ve gelişmelerden haberdar olmak önemli olsa da, haberlerin gelişen doğası bunaltıcı olabilir. Sizin için işe yarayan haberlere maruz kalma dengesini bulun. Bu özellikle çocuklarımız için önemlidir. Medyaya maruz kalmalarını sınırlamamız ve onlara yaşlarına uygun bilgiler sağlamamız gerekiyor. Makul bir şekilde mümkün olduğunda, fiziksel ve zihinsel olarak bağlantıyı kesin. Bulmacalarla, bir masa oyunuyla oynayın, hazine avı yapın, bir projeyi ele alın, bir şeyi yeniden organize edin veya koronavirüs kapsamıyla ilgisi olmayan yeni bir kitaba başlayın. 

 

Başkalarıyla bağlantı kurun 

Dr. Sullivan, "Belirsizlik ve korku zamanlarında bağlantının ne kadar önemli olduğunu yeterince vurgulayamıyorum" diyor. "Korku ve izolasyon, depresyon ve kaygıya yol açabilir. Başkalarıyla düzenli olarak bağlantı kurmak için bir noktaya değinmemiz gerekiyor. " Telefon, metin, FaceTime veya diğer sanal platformlar aracılığıyla düzenli olarak aile üyelerine, arkadaşlara ve iş arkadaşlarına ulaşın. Yalnız olanları kontrol ettiğinizden emin olun. 

 

Uyuyun ve dinlenin

Sürekli değişen haber ortamı çok fazla stres yaratabilir,  yeteri kadar uyumadığınızda stres seviyeniz biraz daha artmış olur.  İşe ve mevcut pandeminin getirebileceği stresi yönetmeye odaklanmanıza yardımcı olması için önerilen miktarda uyku almanız özellikle önemlidir  . Dr. Sullivan, yatmadan önce alkol, kafein ve nikotin gibi uyarıcılardan kaçınılmasını önerir. Hala uyuyamayacak kadar stresli hissediyorsanız, uzun bir banyo veya bir fincan kafeinsiz bitki çayı da dahil olmak üzere yeni bir yatmadan önce rutin geliştirmeyi düşünün. Ve yarın için gününüzün erken saatlerinde planlama yapmak, gelecekle ilgili stresi hafifletmeye yardımcı olabilir. 

Stresi yönetmek ve normallik duygusunu hissetmek için bu adımları izlemek, sürekli değişen çevreyle başa çıkmanıza ve etrafınızdakileri, özellikle çocukları sakin ve odaklanmış halde tutmanıza yardımcı olmak için uzun bir vakte ve farklı tekniklere ihtiyacınız olabilir.  Endişenizi veya depresyonunuzu kendi başınıza yönetemiyorsanız, mutlaka destek alın. 


Taglar: #depresyon #stres #korona #covid #yeninormal

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 17.01.2022

Kaynak: Cleveland Clinic

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler