Parkinson Bağırsakta Mı Başlıyor?

Okunma [3444]
Parkinson Bağırsakta Mı Başlıyor?

 

Parkinson tüm dünyada bir çok kişiyi etkileyen, tedavisi olmayan, nöredejeneratif bir hastalık. ABD'li bilim insanları, arkinson'un aslında sindirim sisteminin derinliklerinde başlayabileceğini söylüyorlar.

 

 

Apandisit yoksa parkinson da yok

shutterstock_1019022424.jpg

 

Çalışmada, apandisiti çıkarılmış olan kişilerin, nörodejeneratif hastalık gelişmesi daha az olasıydı. Ve insan vücudunda uzun zamandır anlamsız görülen apandisit, beyin hücrelerini öldüren maddeyi içeriyordu. Araştırmacılar Parkinson hastalığının temelinde beyin olmadığını bildirdiler.

Parkinson'da, beyinde, özellikle de hareketle bağlantılı olan sinirleri öldürmek için toksik proteinler oluşur.

Michigan'daki Van Andel Araştırma Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, yarım yüzyılı aşkın bir süredir 1,7 milyon insanın verilerini inceledi. Science Translational Medicine'de yayınlanan çalışma, apandisiti alınan kişilerde Parkinson riskinin %20 daha düşük olduğunu gösterdi.

 

 

Toksik protein

 

Apandisit, kalın bağırsağın açılmasında küçük bir kese olup, insan vücudunda muhtemelen en iyi bilinen bileşendir. Araştırma; katılımcıların apandisitlerinin, Parkinson hastalarının beyinlerinde bulunan aynı toksik proteini (alfa sinüklein olarak adlandırılan) içerdiğini gösterdi.  Araştırmacılar, bağırsakların protein için üreme zemini olduğunu, bunun ardından vagus sinirine ve beynin içine doğru gittiğini iddia ediyorlar.

 

 

Sindirim sistemi rahatsızlığı

 

Araştırmacılardan biri olan Dr. Viviane LABRIE, insanların apandisitlerinin alınması için doktorlara ısrarda bulunmamaları gerektiğini ve parkinsondan korunmak için apandistin alınmasının koruyucu olmadığını bildirdi. 

 

 

 


Taglar: #beyinhastalığı #Parkinson #sindirimsistemi #nörodejeneratif #beyinhücreleri #sinir #sinirharabiyeti #toksikproteinler #hafıza #ruhhali #Michigan #VanAndelAraştırmaEnstitüsü #ScienceTranslationalMedicine #çalışma #kalınbağırsak #alfasinüklein #vagussiniri #Dr.VivianeLabrie #apandektomi

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 22.12.2018

Kaynak: BBC

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler