Propolis nedir ve tüketimi nasıl olmalıdır?

Okunma [6216]
Propolis nedir ve tüketimi nasıl olmalıdır?

 

Propolis Nedir?

 

Propolis, arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından elde edilen, tamamen doğal, reçinemsi bir madde olup arılar tarafından kovandaki sterilizasyonu sağlamak amacıyla kullanılır. Propolis, kimyasal olarak %50 bitkisel reçine, %30 mumlar, %10 uçucu ve aromatik yağlar, %5 polen ve %5 diğer organik maddelerden oluşur. Propolisin, yapısında doğal olarak bulunan flavonoidler, fenolikler, terpenler ve enzimler gibi organik bileşenler sayesinde antibakteriyel, antifungal, antiviral, antiinflamatuar, antikanser ve antioksidan etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte propolisin farklı kıta, bölge ve bitki türlerinden elde ediliyor oluşu, bileşimini birbirinden farklı kılmaktadır.

 

8230472-860x530_06.jpg

 

Propolis Damla Nedir?

 

Propolisin, kovandan elde edildiği ham hali ile insan vücudu tarafından sindirilebilmesi mümkün olmadığından, mutlaka uygun teknoloji ile özütlenerek sıvı yani damla formunda tüketilmesi gerekir. Böylelikle, propolisin yapısında doğal olarak bulunan balmumu, özütleme suretiyle uzaklaştırılmış olur. Ancak özütleme sırasında kullanılan çözücüye bağlı olarak içeriğinde yer alan flavonoid ve fenolik bileşimi değişiklik gösterir. Bu sebeple doğru bir özütleme yöntemi kullanılması da önemlidir. Ekstraksiyon işlemi uygulanarak elde edilen propolis damla, günlük hayatta beslenmeye değer katmak üzere tüketilebilir. Propolis damla nasıl kullanılır diye soranlar; bir yazının devamında bu sorunun cevabına erişebilirler!

 

860x530_03-2.jpg

 

Hangi Propolisi Tercih Etmeliyiz? Anadolu Propolisi'nin Farkı Nedir?

 

Her propolis aynı değildir! Anadolu coğrafyası, bulunduğu konum itibariyle endemik bitki örtüsü çeşitliliği açısından zengindir. Bu bölgeden elde edilen Anadolu propoliside yüksek kalite ve besin içeriğine sahiptir. Anadolu propolisi Dünya'da fenolik zenginliği ve çeşitliliği açısından en değerli propolistir. 

Anadolu coğrafyasından "Sözleşmeli Arıcılık Modeli" kullanılarak elde edilmiş, alanında uzman gıda mühendisleri tarafından, doğru bir özütleme yöntemi ile, doğru işlem yardımcıları kullanılarak özütlenmiş, propolis miktarı standardize edilmiş ve içerisinde en az 15 farklı fenolik ve flavonoid bulunduran bir propolis özütünün tercih edilmesi, propolisin potansiyel faydalarından en yüksek oranda yararlanmanıza yardımcı olacaktır. 

 

860x530_01-2.jpg

 

Propolis Damla Nasıl Kullanılır? 

 

Alanında uzman gıda mühendisleri tarafından uygun teknoloji ile özütlenerek sıvı hale getirilen propolis damlayı kullanmak oldukça basittir. Propolis damla, su, süt, meyve suyu, bal, pekmez, yoğurt veya ekmek gibi gıdalarla birlikte veya doğrudan tüketilebilir.  

 

860x530_05-2.jpg

 

Propolis Kullanım Şekli

 

Propolis damlayı çocukların günde 10 damla, 11 yaş ve üzeri yetişkinlerin ise günde 20 damla tüketmesi öneriliyor. İhtiyaç halinde ise bu miktarlar 4 kat arttırılabilir. Propolisi damla olarak tüketmenin yanı sıra; tablet, şurup, karışım, sprey, shot gibi farklı formlarla da beslenmeye dahil etmek mümkündür. 

 

860x530_07-2.jpg

 

BEE'O UP Propolis Shot ve BEE'O UP Propolisli Sprey, propolisi beslenmeye dahil etmenin en doğal, en kolay ve en lezzetli yolu! 

 

Propolisi suya, meyve suyuna, süte, bala, pekmeze, yoğurda karıştırarak damla halinde tüketmenin yanı sıra pek çok şekilde beslenmenize dahil etmek mümkün :

 

BEE'O UP Propolis Shot

 

ise bunun en kolay ve en lezzetli yolu! BEE'O UP Propolis Shot'ın içeriğinde 1000 IU D3 vitamini, 1000 mg C vitamini, 10 mg Çinko'ya ek olarak 500 mg Anadolu Propolisi Ekstraktı (A.P.E)® bulunuyor. Doğal portakal suyu ve ham bal ile lezzetli mi lezzetli, doğal mı doğal! Üstelik, BEE'O UP Propolis Shot'ın içeriğindeki doğal C vitamini, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunda rol oynuyor. Pratik kullanım ve kolay içimi ile, %100 doğal BEE'O UP Propolis Shot; propolisin en lezzetli halini sizlere sunuyor. Etkinliği bilimsel çalışmalarla ispatlanmış Anadolu Propolisi Ekstraktı (A.P.E)®'nın en az 15 farklı fenolik ve flavonoidleri ile beslenmenize değer katacak BEE'O UP Propolis Shot'ı eczacınızdan isteyiniz! 

 

beep.jpg

 

BEE'O UP Propolisli Sprey

 

özellikle kış mevsiminin getirdiği zorlu şartlarla doğal yollarla başa çıkmak isteyenler için etkili ve doğal bir çözüm sunuyor. İçeriğindeki ham bal ile boğazınızı yumuşatır ve rahatlatırken, mentol ile anında ferahlık sağlar. %100 doğal BEE'O UP Propolisli Sprey'in minimum 6000 mg/L doğal fenalık ve flavonoid içeriği ise Anadolu Propolisi Ekstraktı (A.P.E)®'ndan geliyor. BEE'O UP Propolisli Sprey, propolisin faydalalarını beslenmenize dahil etmenin en ferahlatıcı yolu! İlave şeker, katkı maddesi ve koruyucu madde içermeyen doğal propolisli sprey ile bu kışı da rahat geçirmek çok kolay! 

 

adsiz-tasarim-40.jpg

 

Bu advertorial Bee'o Propolis katkılarıyla hazırlanmıştır. 

 

Kaynaklar 

 

  1. El-Seedi, H. R., Eid, N., Abd El-Wahed, A. A., Rateb, M. E., Afifi, H. S., Algethami, A. F., Zhao, C., Al Naggar, Y., Alsharif, S. M., Tahir, H. E., Xu, B., Wang, K., & Khalifa, S. (2022). Honey Bee Products: Preclinical and Clinical Studies of Their Anti-inflammatory and Immunomodulatory Properties. Frontiers in nutrition, 8, 761267. h ps://doi.org/10.3389/fnut.2021.761267
  2. Przybyłek, I., & Karpinski, T. M. (2019). Antibacterial Properties of Propolis. Molecules (Basel, Switzerland), 24(11), 2047. h ps://doi.org/10.3390/molecules24112047
  3. Pasupuleti, V. R., Sammugam, L., Ramesh, N., & Gan, S. H. (2017). Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health

 

 

 

 


Taglar: #Propolis #Arı #Bağışıklık #BeeoPropolis #Beeo #BeeoArıÜrünleri

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 9.11.2023

Kaynak: Bee'o Propolis Katkıları İle

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler