Sağlığınız için gülümseyin

Okunma [384]
Sağlığınız için gülümseyin

 

Mideniz için gülümseyin: Mutluluk sizi ölümcül gut enfeksiyonlarından koruyabilir.

ABD'de yapılan araştırma göre insanlarda mutluluk, canlılık ve zindelik hormonu olarak bilinen serotoninin ölümcül mide hastalıklarını durdurabileceğini gösterdi.

Mutluluk ve olaylara her zaman olumlu bakmak hiç de kolay değil. Ancak son yapılan bir araştırma moralimizi yüksek tutup olumlu bir moda sahip olmak için önemli bir sebep daha olduğunu ortaya çıkardı. "Mideniz için gülümseyin" mesajı veren araştırma mutlululuğun insanları gut enfeksiyonlarından koruyabileceğine işaret ediyor.

Teksas Üniversitesi Southwestern Tıp Merkezi'ndeki araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre insanlarda mutluluk, canlılık ve zindelik hormonu olarak bilinen serotoninin ölümcül mide hastalıklarını durdurabileceğini gösterdi. Araştırma mutlu olmanın özellikle gut enfeksiyonlarına karşı insanları koruyabileceğini ortaya çıkardı.

 

Gut hastalığı nedir?

 

Vücuttan atılması gereken maddeler, ürik aside dönüştürülerek vücuttan uzaklaştırılır. Özellikle protein yapısındaki maddelerin vücuttan atılım şekli olan ürik asitlerin atılmasında bir problem ortaya çıkarsa veya çok fazla üretim varsa bunlar vücutta birikir ve kanda oranı artar. Ürik asidin eklemlerde birikmesi sonucu iltihaplanmalar oluşur. Bu soruna "gut hastalığı" denir.

Dr Vanessa Sperandio'nun liderlik ettiği araştırma Cell Host and Microbe dergisinde yayımlandı.

Yale ve Oxford üniversitelerinden uzmanların 1.2 milyon kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre düzenli spor yapanlar, cepteki paraya bakılmaksızın, yapmayanlara göre hayata daha pozitif bakıyor.

 

 


Taglar: #Mide #Gülümse #Mutluluk #Gut #Enfeksiyon #ABD #Canlılık #Zindelik #Hormon #Serotoninin #Midehastalıklarını #Teksas #ÜrikAsit #Yale #Oxford

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 4.02.2021

Kaynak: Euro News

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler