Sağlık için hareket, hareket için bisiklet

Okunma [3882]
Sağlık için hareket, hareket için bisiklet

 

Sağlıklı ve hareketli yaşama öncülük ederek "hareketlilik" kavramını bisiklet aracılığı ile toplumun her kesimine yaymayı amaçlayan ve 5 yıldan bu yana süre gelen Sarı Bisiklet projesi, Türkiye'de bisikletle hareketli yaşama teşvik adına yapılmış en uzun soluklu sosyal sorumluluk projesi olmaya devam ediyor.

 

5 yıldır "hareket"e yatırım yapıyor!

 

"Sağlık için hareket, hareket için bisiklet" mottosuyla hareketsizliğin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine karşı gündelik hayatta bisiklete binmeyi bir yaşam biçimine dönüştürmeyi amaçlayan "Sarı Bisiklet" poreji Eti sponsorluğunda ve Aktif Yaşam Derneği katkıları ile, beşinci yılında da yeni açılımlarla etki alanını genişletiyor.

 

Geri Dönüşüm Kampanyası 3 şehirde devam ediyor

 

2017 yılında İstanbul çapında yürütülen ve 500'den fazla bisikletin tamir edip yenilenerek ilkokul öğrencilerine hediye edildiği "Sarı Bisiklet Geri Dönüşüm Kampanyası", bu yıl Eskişehir, İzmir ve Konya'yı kapsayacak şekilde yaygınlaştırılıyor.

 

2 Milyon Atıl Bisiklet

 

Geçtiğimiz yıl yapılan "Türkiye Fiziksel Aktivite, Bisiklet ve Yürüyüş Pratikleri Araştırması" ile Türkiye'de 2 milyon atıl bisikletin olduğunu ortaya koyan ETİ ve Aktif Yaşam Derneği'nin, Sarı Bisiklet çerçevesinde düzenlediği kampanya ile kullanılmayan bisikletleri geri dönüşümle yeniden hayata kazandırmak ve daha fazla kişiyi bisiklete bindirmek hedefleniyor.

 

Atıl bisikletlerin bakım ve onarımını gönüllü çalışanlar yapacak

 

"Sarı Bisiklet"sosyal sorumluluk projesi kapsamında beş yılda elde edilen kazanımları ve önümüzdeki dönem için planlanan yenilikleri açıklamak üzere düzenlenen basın sohbet toplantısında konuşan ETİ Gıda İcra Kurulu Başkanı Hakan POLATOĞLU "Gördüğümüz ilgi, ‘Geri Dönüşüm' kampanyamızı sadece İstanbul'la sınırlı tutmayıp farklı şehirlere de taşıma konusunda bizi teşvik etti ve kampanyayı bu yıl üç farklı şehirde yaygınlaştırma kararı aldık. Aktif Yaşam Derneği yönetiminde topladığımız bisikletleri projenin gönüllü elçileri haline gelen Eti çalışanlarıyla birlikte tamir edecek ve ardından yeni sahiplerine hediye edeceğiz"dedi.

 

"Sarı Bisiklet Bakım Noktaları" Akaryakıt istasyonlarında 

 

 

 

Sarı Bisiklet'in, gündelik hayatta bisiklet kullanan kişilerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla geçtiğimiz yıl Shell işbirliği ile Türkiye'de bir ilkolarak hayata geçirdiği "Bisiklet Bakım Noktaları"nın sayısı, bisikletlilerden gelen yoğun istek üzerine artırılıyor. Geçtiğimiz yıl Bağdat Caddesi Shell Akaryakıt İstasyonu'nda pilot uygulama ile başlatılan Bakım ve Onarım Noktaları, 2018'de İstanbul'da Bostancı ve Yeniköy, İzmir'de ise Güzelbahçe Shell Akaryakıt İstasyonlarında da hizmet vermeye başladı. 

 

Kendi bakımını ücretsiz yap

 

Yapılan açıklamada ; "Bisiklet kullanıcılarının istedikleri zaman kendi bisikletlerinin bakım ve onarımını ücretsiz olarak yapabilmelerine imkan sunan Bakım ve Onarım Noktaları'nın çok yakın bir tarihte Eskişehir ve Konya'da da hizmete sunmayı planlıyoruz. Bugüne kadar 4 bine yakın bisikletlinin faydalandı." denildi.

 

Ülkemiz hareket etmiyor

 

Geçtiğimiz yıl 12 ilde 1538 kişi ile yaptırdığı Türkiye Fiziksel Aktivite, Bisiklet ve Yürüyüş Pratikleri Araştırması sonuçlarına göre, fiziksel aktivitenin önemi şu şekilde vurgulandı ; "Dünyada yapılan araştırmalarda bir yandan hareketsizliğin ölüme sebep olan risk faktörleri arasında en üst sıralarda yer aldığı, diğer yandan ise aktif bir bisiklet kullanıcısının sağlık durumunun 10 yıl önceki sağlık durumu ile eşdeğer olduğunu görülüyor. Bu bulgular, bisikletin sağlıklı bir yaşam için ne kadar önemli bir enstrüman olduğunu gösteriyor. Geçen yıl yapılan ştırmaya göre; toplumumuzun %65'i yetersiz fiziksel aktivite seviyesinde olmasına karşın kendini yeterince aktif bulanların oranı yüzde 80'in üzerinde. Toplumca hareketsiz bir yaşam sürdüğümüzün ve hareketin sağlıklı bir yaşam için ne denli önemli olduğunun maalesef farkında değiliz. Demek ki daha fazla bilinçlenmeye ve gündelik yaşam biçimimizi hareket ekseninde değiştirmeye ihtiyacımız var." 

 

İş, okul ve alışverişte bisikletle

 

7'den 70'e her kesime hareketli yaşam biçimini benimsetme hedefiyle yola çıkan "Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi" ile beş yıl içerisinde, ülkemizde hobi, spor ve karne hediyesi olarak görülen bisiklet algısının "iş, okul ve alışverişte bisiklet"e yönelik dönüşümünde önemli ilerlemeler kaydedildi. 

Proje başlangıcından itibaren düzenlenen eğitim ve etkinliklerde 350 bin km'den fazla pedal çevrildi; başka bir deyişle dünyanın etrafında dokuz kez tur atacak kadar yol kat edildi.Eskişehir ve İstanbul'da 34 ilkokulda 20 bin öğrenciye güvenli bisiklet sürüş konusunda teorik ve pratik eğitimler verildi.

 

Çocuk, genç katılımı önemli

 

"İlkokullarda çocuklarla, üniversite kampüslerinde gençlerle, semt pazarlarında ev kadınlarıyla, işe giden çalışan kadınlarımızla ve annelerimizle pedal çevirdik.

 

Kadın İnsiyatifi

 

Kadınların altın günlerini bisiklet günlerine dönüştürdük. Eskişehir'in ilk ve en geniş katılımlı bisiklet sürüş etkinliğini gerçekleştirdik. Çalışanlarımız ve ailelerinin katılımıyla keyifli bisiklet günleri yaptık. İşe, alışverişe veya çocuklarının okuluna bisikletle giden kadınların oluşturduğu ve bugün üye sayısı 6.500'e ulaşan Bisikletli Kadın İnisiyatifi'nin oluşumunu teşvik ettik ve destekledik. 

 

Hareketi hayatın içine taşı

 

Aktif yaşam tarzını gündelik yaşamın her alanına ve anına yaygınlaştırmayı amaç edinen Aktif Yaşam Derneği yöneticisi Mehmet Ali ÇALIŞKAN ; "Hareket, spor ve hobi kavramlarının altına girdikçe uzmanlaştırılıyor. Bu durum toplumun geniş kesimlerini hareketten uzaklaştırıyor. Sarı Bisiklet, hareketi hayatın içine taşıyor. "İşe, okula, alışverişe" diyerek hareket için bir hobi uzmanlığına ya da sporcu altyapısına gerek olmadığını kanıtladı. Böylece Sarı Bisiklet, bisikleti uzmanlıktan normalliğe taşıyor, hareket için özel zaman, kıyafet, bilgi zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Hareket hayatımızın rutinine giriyor. Sarı Bisiklet, bisiklet kullanımı gibi aynı zamanda eğlenceli, mutluluk veren bir fiziksel aktivitenin yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline getirme konusunda bilinçlendiren, ama bilinçlendirmekle kalmayıp deneyimleterek somut davranış değişikliğine yol açan bir proje." dedi.

 


Taglar: #bisiklet #sarıbisiklet #aktifyaşam #fizikselaktivite #eti #aktifyaşamderneği #shell #hakanpolatoğlu mehmetaliçalışkan #Sağlık #Hareket #Türkiye #İstanbul #İzmir #Konya #Eskişehir #GeriDönüşüm #Kampanya #AtılBisiklet #Yürüyüş #Araştırma #Onarım #Gönüllü #sosyalsorumluluk #tamir #BakımNoktası #Akaryakıtistasyonu #pilotuygulama #Bostancı #Yeniköy #Güzelbahçe #hareketsizyaşam #inaktif #inaktivite #İş #okul #alışveriş #pedal #eğitim #güvenlisürüş #İlkokul #çocuk #üniversite #kampüs #genç #semtpazarları #evkadını #çalışankadın #anne #Kadınİnsiyatifi #BisikletliKadınİnisiyatifi #gündelikyaşam

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 10.08.2018

Kaynak: Basın Toplantısı

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler