Sağlıkta Mülakat Uygulaması

Okunma [3475]
Sağlıkta Mülakat Uygulaması

 

Sağlık Bakanlığı kamuda yapacağı atamalar için Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) ek olarak, adaylarla mülakat uygulamasını da hayata geçirmeyi planlıyor. Ancak meslek örgütleri ve atanamayan yüz binlerce sağlıkçı mülakat uygulamasına karşı çıkıyor. 

 

 

Kamuoyunda ''Sağlıkta Mülakat'' tartışmaları başladı 

 

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü geçtiğimiz hafta, "Sözleşmeli Sağlık Personeli Yerleştirme ile Sözlü Sınav Usul ve Esasları" yayımladı. 2016 yılında çıkarılan 663 sayılı KHK'ya dayandırılarak hazırlanan usul ve esaslar, kamuoyunda 'sağlıkta mülakat' tartışmalarına neden oldu.  Resmi internet sitesinde yayımlanan usul ve esaslar henüz bakanlık tarafından yürürlüğe konmadı ancak özellikle atanmayı bekleyen sağlıkçıların yaşadığı rahatsızlık Twitter'da Türkiye gündeminden düşmedi. 

 

 

550 Bin kişi atanmayı bekliyor

 

Sağlık profesyonellerine ait 10 sivil toplum örgütünün bir araya gelerek kurduğu Sağlık Profesyonelleri Platformu, sağlık alanındaki atamalarda mülakat sistemine karşı çıkıyor.  Platforma göre Türkiye'de 39 farklı branştan 550 bin kişi atanmayı bekliyor. Sağlık Profesyonelleri Platformu Yöneticisi Aras ALTINTAŞ, sağlık alanında atanmayı bekleyen kişi sayısının beş yıl önce 250 bin olduğunu ve bu sayının her sene 70 bin arttığını belirtiyor.  Sağlık Bakanlığı'na yakın kaynaklar ise, sosyal medyada geçen haftadan beri süren tepkiler üzerine bakanlığın mülakat sisteminden geri adım atmayı planladığını aktarıyor.

 

 


Taglar: #SağlıkBakanlığı #KamuPersoneliSeçmeSınavı #KPSS #sağlıkçı #SağlıkBakanlığıYönetimHizmetleri #KHK #TürkiyeFizyoterapistlerDerneği #TülinDüger #atama #sağlıkçalışanı #diyetisyen #TürkiyeDiyetisyenlerDerneği #radyoloji #fizyoterapist #AyhanDAĞ #millieğitimbakanlığı #barışcavlı #arasaltınbaş #tülindüger

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 23.05.2019

Kaynak: BBC

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler