Şeker Hastalarını Üzecek Haber

Okunma [4161]
Şeker Hastalarını Üzecek Haber

 

Vücudunda hiç insülin hormonu bulunmayan Tip 1 diyabet hastalarının tedavisinde insülin pompaları önemli bir seçenek ancak maliyetli de. Şimdi bu maliyet biraz daha artacak. Çünkü firma 15 Ekim'den itibaren zam yapacağını duyurdu. Aylık ödemeleri gereken miktar 264 liradan 600 liradan çıkacak hastalar zor durumda.

 

İnsülin pompası

shutterstock_image-3-kopyasi.jpg

 

İnsülin pompaları, özellikle gün içerisinde bir çok kez insülin yapması gereken hastalarda şeker düzeyinin dengelenmesi adına çok ciddi faydalar sağlamaktadır. İnsülin pompası , tüm gün sürekli ve az miktarda insülin salgılayarak, kan şekerinin daha düzgün olmasını sağlar. Hastalar bu yöntemi kullandıklarında günde 4 defa enjeksiyon yapma zorunluluğundan kurtulurlar.

 

Pompaya zam yolda

 

İnsülin pompası diyabet hastaları için hayati önem taşıyor, ancak 15 Ekim'den itibaren o pompalara zam gelecek. hastalar ise zor durumda. Hastalar zam haberini firmanın cep telefonlarına gönderdiği mesajla öğrendi.


%63 Zam !


Bir defaya mahsus alınan insülin pompasının fiyatı 11 bin 600 TL'den 18 bin 215 TL'ye çıktı. Hastaların aylık alması gereken malzemenin fiyatıysa 600 TL'ye yükseldi. SGK'nın geri ödediği miktarsa, zamma rağmen aynı kaldı. 

 


Bazı hastalar pompayı bırakmak zorunda kalacak

 

Bir çok diyabetli hasta pompa ücreti hakkında  ''Çok zor şartlar altında karşılayabiliyorduk ama zam geldikten sonra bunu karşılayamayacak duruma geldik bırakmayı düşünüyoruz" şeklinde konuşuyor. 


Türkiye Diyabet Vakfı, "Hasta tedaviyi aksattığı zaman çok hızlı şekilde kan şekeri yükseliyor ve ardından diyabet koması geliyor. Bu karar hastaları zor durumda bıraktı. Umarım devlet ya endüstriyi haklı bulur geri ödemeyi arttırır veya oturur makul bir çizgiye indirir" dedi.


 


 


Taglar: #insülinhormonu #Tip1diyabet #hasta #tedavi #insülinpompası #maliyetli #zam #insülin #şekerdüzeyi #denge #kanşekeri #hayati #aylıkmaliyet #diyabet #diabetes #TürkiyeDiyabetVakfı #devlet #endüstri #geriödeme #makul

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 01.10.2018

Kaynak: NTV

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler