Şeker Hastalığının İlacı ; Uyku ve Tam Tahıl

Okunma [4289]
Şeker Hastalığının İlacı ; Uyku ve Tam Tahıl

 

Dünya genelinde 450 milyon diyabet hastası var. İlacın yanı sıra doktorların en önemli tavsiyesi sağlıklı bir yaşam tarzı. İki yeni araştırma şeker hastalığı riskinin nasıl düşürülebileceğine dair ipuçları sunuyor.

 

Şekere karşı uyku

shutterstock_506805508.jpg

 

Uykusuzluk, hareketsizlik ve sağlıksız beslenmenin tip 2 diyabet riskini artırdığı bilinen bir gerçek. Ancak uzmanlar, bu üç etkenden hangisinin doğrudan insülin direncini tetiklediği konusunda tam olarak emin değil.  Japonya'nın başkenti Tokyo'daki Toho Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırmada, bir gecelik uykusuzluğun bile diyabet riskinin bariz bir şekilde artmasına yettiği belirlendi.

 

Uykusuzluk pek çok hastalığı tetikliyor

 

Fareler üzerinde yapılan araştırma da uykusuz bırakılan denek farelerinin tansiyonun yükseldiği belirlendi. Yükselen bir başka değer de  trigliserid düzeyi oldu. Kandaki trigliserid seviyesinin yüksekliği, diyabete neden olan insülin direncini de tetikleyebilir. Uykusuzluk aynı zamanda farelerin metabolizmasındaki karaciğer enzimlerinde de değişikliğe neden oldu.

Toho Üniversitesi'nin araştırması, uykusuzluğun tip 2 diyabet rahatsızlığı için yüksek bir risk faktörü oluşturduğunu ortaya çıkarmış oldu. Bu nedenle gerek hastalığa yakalanma riskinin düşürülmesi, gerekse diyabet hastalığının tedavisinde düzenli ve sağlıklı bir uyku mutlak surette gerekli.

 

Tam tahıllarla diyabet riski azalıyor

shutterstock_273742661.jpg

 

Yeterli ve düzenli bir uykunun yanı sıra sağlıklı ve düzenli beslenme de sağlam bir bünyenin olmazsa olmazı. Bu gerçekten hareket eden İskandinav bilim insanları, esmer ekmek diye adlandırılan yulaf, çavdar ya da tam buğday ekmeği ile diğer tam tahıllı besinlerin tüketiminin de diyabet riskini azalttığını ortaya çıkardı.

İsveç'teki Chalmers Teknoloji Üniversitesi ile Danimarka Kanser Araştırmaları Merkezi'nin ortak çalışmasında, şeker hastalığı bulunmayan yaklaşık 55 bin kişinin beslenme alışkanlıkları büyüteç altına alındı. Deneklerden, her gün yedikleri tam tahıllı besinlerin listesini yapmaları istendi. Esmer ekmeğin yanı sıra yulaf ezmesi ve müsli karışımları gibi besinler de buna dahil. Tam 15 yıl sonra ise denekler kontrole tâbi tutuldu.

 

Her gün kepekli besin tüketin

 

Neticede her gün düzenli olarak kepekli besin tüketenlerin, tip 2 diyabete yaklanma risklerin hayli düşük olduğu saptandı. Araştırmacılar; önemli bir noktaya dikkat çekiyor:

"Tam tahıllı ürünler söz konusu olduğunda tüm araştırma sonuçları gayet açık: Bugüne kadar yapılan hiçbir araştırmada, bunların insan sağlığına olumsuz etkileri olduğuna dair bir sonuca rastlanmamıştır."İsveçli diyet tavsiyesi, kadınlar için günde 70 gr ve erkekler için günde 90 gr tam tahıl tüketilmesi yönündedir. Farklı besinlerin ne kadar tam tahıllı olduğuna dair bazı örnekler:

  • Çavdar ekmeği  50 gr (2 dilim) : 16 gram tam tahıl 
  • Yulaf ezmesi 30 gram (3 yemek kaşığı) : 30 gram tam tahıl
  • Kepekli grissini (15 gram) : 12 gram tam tahıl

Taglar: #Dünya #diyabet #diabetes #hasta #ilaç #doktor #sağlıklı #araştırma #research #uykusuzluk #hareketsizlik #sağlıksız #beslenme #unhealty #nutrition #tip2diyabet #type2diabetes #uzman #insülindirenci #Japonya #Tokyo #TohoÜniversitesi #TıpFakültesi #tansiyon #trigliserit #metabolizma #uyku #kepeklibesinler #yeterliuyku #biliminsanları #wholegrains #isveç #Sweden #ChalmersTeknolojiÜniversitesi #DanimarkaKanserAraştırmalarıMerkezi #esmerekmek #yulafezmesi #grissini

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 19.09.2018

Kaynak: Deutsche Welle

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler