Sıkı Diyet Kemik Hacmini Azaltıyor

Okunma [2104]
Sıkı Diyet Kemik Hacmini Azaltıyor

 

Yürütülen katı kalori kısıtlamasının, kemik hacmini azalttığı bildirildi. 

 

 

Katı bir kısıtlamada kemik yoğunluğunu %20 azaltabilir 

 

Kuzey Carolina Üniversitesi'nde fareler üzerinde yaptığı araştırma, kilo vermek için egzersizin yanı sıra günlük alınan kalorinin katı biçimde sınırlandırılmasının, kemik hacmini yüzde 20'ye kadar azalttığını ortaya koydu.  Araştırma çerçevesinde altı hafta boyunca sıkı bir diyete sokulan ve düzenli olarak koşturulan farelerin bu sürenin sonunda kilo verdikleri ancak kemik hacimlerinin yüzde 20'ye kadar azaldığı tespit edildi. 

Çalışma ekibinden doktor Maya STYNER, geçmiş araştırmaların, normal ve yüksek kalori alımıyla egzersizin bir arada yürütülmesinin, kemik sağlığı için faydalı olduğunu gösterdiğini belirterek, bulgularının şaşırtıcı ve insanlar açısından da uyarıcı nitelikte olduğunu söyledi. STYNER, katı kalori kısıtlamasının yanı sıra egzersizin, özellikle kadınların yaşla birlikte zayıflayan kemikleri üzerinde büyük etkisinin olabileceğini ifade etti. 

 


Taglar: #egzersiz #kalori #kkal #enerji #kısıtlama #kıtlık #efor #diyet #beslenme #diyetisyen #çalışma #araştırma #kemik #kemikyoğunluğu #kemikbütünlüğü

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 17.09.2019

Kaynak: Anadolu Ajansı

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler