Silikon Vadisi'nin Yeni Trendi : Dopamin Orucu

Okunma [1544]
Silikon Vadisi'nin Yeni Trendi : Dopamin Orucu

 

 

ABD'de yapılan araştırmalar insanların her zamankinden çok daha fazla dijital içerik tükettiğini gösteriyor. Bu içerik tüketimi, beynin ödül algısını oluşturan bölümünü harekete geçererek alışkanlık ve hatta bağımlılık yaratıyor.

 

 

Dopamin orucu

 

Son dönemlerde özellikle teknolojinin dünyadaki merkezi Silikon Vadisi'nde, yeme alışkanlığı olarak popülerleşen aralıklı oruç (intermittent fasting) yöntemini teknolojiye uyarlayanların sayısı artıyor. ABD'nin California eyaletinin San Francisco şehrinde yer alan Silikon Vadisi'nde çalışan çok sayıda üst düzey yöneticinin son dönemde "dopamin orucuna" başladığı belirtildi. 

Dopamin, beynin salgıladığı özel işlevli bir hormon. Beynin, öğrenme ve yeniliklere verdiği tepkiyi de kontrol ediyor. San Francisco'da yaşayan psikiyatrist Dr. Cameron SEPAH ise "dopamin orucu" terimini ortaya atan uzman. SEPAH'a göre dikkatin bağımlılık yarattığı bir ekonomide yaşıyoruz.

 

 

Twitter yerine kitap

 

Amerikalılar günde ortalama olarak 11 saatini medya iletişim araçlarını kullanarak geçiriyor. CEO'larla ve yatırımcılarla çalışan SEPAH, teknolojinin de yemeğin de ofis yaşamında bağımlılık yaratan unsurlar olduğunu vurguluyor.

SEPAH, yeme alışkanlıklarını temel alan aralıklı orucu örnek göstererek teknolojiden sürekli olarak uzak durmanın mümkün olmadığını ancak belli bir süre için bunun gerçekleştirilebileceğini belirtiyor.

Instagram'da dolanmak ya da Reddit'teki yazıları okumak beynin dikkat süresini düşürdüğü gibi duygularımızı kontrol altına almayı da zorlaştırıyor. Sürekli uyarıcılara maruz kalmak zamanla dopamine duyulan hassaslığı azaltıyor; SEPAH bunu "dopamin hacking" olarak tanımlıyor.

O yüzden SEPAH'a göre geceleri bilgisayarı kapatmak, haftasonları boş zaman geçirmek ve tatile çıkmak bununla başa çıkmak için iyi yöntemler. SEPAH, Twitter'da vakit geçirmek yerine bir kitap okumanın bile faydalı olacağı görüşünde.


Taglar: #dopamin #diyet #ödülalgısı #aralıklıoruç #teknoloji #iletişim #telefon #bilgisayar

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 08.10.2019

Kaynak: BBC

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler