Spor Yapmak Paradan Daha Çok Mutluluk Verebilir

Okunma [4108]
Spor Yapmak Paradan Daha Çok Mutluluk Verebilir

 

 

ABD'de yürütülen ve The Lancet'te yayınlanan bir araştırma, spor yapmanın paradan daha fazla mutluluk verebileceğini ortaya koydu.

 

 

Düzenli egzersiz yapanlar daha az depresif hissediyorlar

 

ABD'nin Yale ve İngiltere'nin Oxford üniversitelerinden araştırmacılar, en az 1,2 milyon Amerikalının 5 yıl boyunca gelir seviyeleri, fiziksel aktiviteleri ve psikolojik durumlarıyla ilgili verilerini inceledi. Katılımcılara son 30 günde kaç kere psikolojik olarak kötü hissettikleri yönünde sorular yöneltildi.

Araştırmada düzenli egzersiz yapanlar yılda 35 gün depresif hissederken, fiziksel olarak yeterince aktif olmayan kişiler için bu rakamın yılda 53 güne çıktığı tespit edildi.

Çalışmada fiziksel olarak aktif olan kişilerin, yılda kendilerinden 25 bin dolar daha fazla kazanan fakat spor yapmayanlar kadar iyi hissettikleri saptandı.

 

 

Haftada 3-5 gün 30 ile 60 dakika egzersiz

 

Bunun ne kadar çok spor yaparsan o kadar iyi hissedersin anlamına gelmediğine işaret eden araştırmacılar, haftada 3 ila 5 gün 30 ila 60 dakika sürede spor yapmanın ideal olduğunu ifade etti.

 

Daha önce yayınladığımız Amerikan Fiziksel Aktite Kılavuzu'nu inceleyebilirsiniz. 


Taglar: #ABD #TheLancet #araştırma #spor #mutluluk #depresif #Yale #İngiltere #Oxford #üniversite #fizikselaktivite #ruhhali #iyilik #sağlık #health

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 15.04.2019

Kaynak: Sözcü

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler