Süt ve Et Ürünlerinin Raf Ömrü Nasıl %25 Uzar?

Okunma [1846]
Süt ve Et Ürünlerinin Raf Ömrü Nasıl %25 Uzar?

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi'nde öğretim üyeleri Doç. Dr. Mustafa KABU ve Doç. Dr. Recep KARA, yoğurt ve kaymak başta olmak üzere süt ve et ürünlerinin raf ömrünü 'bor' mineralleri kullanarak elde ettikleri bileşenle yüzde 25 uzattı.

 

adsiz-tasarim-233.jpg

 

Hem ömrü uzatıyor hem de karaciğer yağlanmasını önlüyor 

 

AKÜ Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Mustafa KABU ile Doç. Dr. Recep KARA, ülke genelinde yüzde 72 rezerve sahip bor madeni üzerinde sürdürdükleri 12 yıllık çalışmayla süt ve et ürünlerinin raf ömrünü uzatmayı başardı. Doğada bulunan 230 çeşit bor madeni üzerinde çalışma yapan iki akademisyen, et ve süt ürünlerinin raf ömrünü yüzde 25 uzattı. İki bilim insanı bor bileşeni içeren yiyeceklerin karaciğer yağlanmasını da önlediğini belirledi. Bileşenin patentini alan ikili, ürünün ilaç sanayisinde de kullanılacağını söyledi.

 

 

12 yıl sonra gelen başarı üzerine bor kullanılıyor

 

shutterstock_573447319.jpg

AKÜ Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa KABU, 12 yıllık çalışmalarının sonucunda bu başarıyı elde ettiklerini söyledi. Araştırmalarında bor madeninin insan ve hayvan sağlığı üzerindeki faydalarını tespit ettiklerine dikkat çeken Doç. Dr. KABU, "Bor madeni içeren et ve süt ürünleri hipokalsemi (kalsiyum eksikliği), karaciğer yağlanmasını önlüyor. Bizim dışımızda özellikle Avrupa ve Amerika'da yapılan çalışmalarda bor madeni içeren gıdaların kanser tedavisinde olumlu etkiler oluşturduğunu gördük. Hayvansal gıdaları bor açısından zenginleştirerek hem raf ömürlerini yüzde 25 uzattık hem de insan sağlığını koruyan bir bileşen elde ettik. Bu bileşeni özellikle pastörize süt, yoğurt, kefirin yanı sıra Afyonkarahisar için çok önemli olan kaymak ve sucukta kullanmaya başladık" dedi.

 

 

Rastgele bir bileşen konulmuyor

 

shutterstock_368797325.jpg

 

Bu bileşenin elde edilebilmesi için 230 çeşit bor madeninden hangisinin ne düzeyde ve nasıl kullanılacağının çok iyi hesaplanması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. KABU, "Rastgele bir bileşenin seçilip konulması uygun değil. Bor ilaveli süt ve et ürünlerinin raf ömrü artık daha uzun. Bu ürünleri daha uzak ülkelere ihraç edebileceğiz. Bu ürünler aynı zamanda karaciğer ve hipokalsemi sıkıntısı olanların tedavisinde olumlu etki yapıyor. Yine kanser tedavisi gören hastaların da kullanımına açılacak" dedi. 


Taglar: #AfyonKocatepeÜniversitesi #AKÜ #VeterinerFakültesi #öğretimüyesi #DoçDrMustafaKabu #DoçDrRecepKara #yoğurt #kaymak #süt #et #rafömrü #bor #mineral #hipokalsemi #kalsiyum #karaciğeryağlanması

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 10.06.2019

Kaynak: Sputnik

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler