Tam Tahıllı Diyet, Protein Dönüşümünü Arttırıyor

Okunma [358]
Tam Tahıllı Diyet, Protein Dönüşümünü Arttırıyor

 

25 Eylül 2021'de Current Developments in Nutrition'da (CDN) yayınlanan " Tam Tahıl Diyeti, Makrobesinle Eşleşen Rafine Tahıl Diyetine Kıyasla Tüm Vücut Protein Dengesini Artırıyor "makalesine göre, diyette tam tahılların kullanımı protein metabolizmasını arttırıyor. 

Kepekli tahıllarınkepekleri ve rüşeymi öğütülerek alınmamıştır. Bu nedenle,  tam tahıllar daha iyi lif kaynaklarıdır ve selenyum, potasyum, magnezyum gibi diğer önemli besin öğelerini içerir.  Rafine tahıllar da ise öğütülerek lif de dahil olmak üzere birçok besin maddesi çıkarılır. 

 

Yaşlılar İçin Önemli : Protein Metabolizması 

protein-diyetisyen.jpg

Randomize kontrollü çalışmalardan elde edilen sınırlı veriler ışığında, tam tahılların protein metabolizmasını artırabileceğini düşünülmektedir. Bu gelişmiş protein metabolizması yaşlı yetişkinler için özellikle önemli olabilir: yaşlandıkça, protein yıkım oranlarının kronik olarak protein sentez oranlarını aşan bir sonucu olarak kas kütlesini ve kas fonksiyonunu kaybetme eğiliminde olur. 

Protein ve enerji alımını artırarak protein dönüşümünü olumlu yönde etkilemek için tasarlanan beslenme müdahaleleri, kas fonksiyonunu artırma üzerinde çok az etki göstermiştir. Buna karşılık, Dr. Mey ve araştırma ekibi, tam tahıllı bir diyet tüketmenin bir fark yaratıp yaratmayacağını merak etti. Özellikle, yazarlar şu konuları araştırdı : 

  • Tam tahıllı bir diyetin tüm vücut protein döngüsü üzerindeki klinik etkileri
  • Tam tahılların iskelet kası hücrelerinde protein sentezi üzerindeki hücresel etkileri
  • Tam tahıl alımının yaşa bağlı kas kaybı üzerindeki nüfus etkileri

Araştırmalarını yürütmek için yazarlar, yetişkinlerde protein döngüsü üzerinde tam tahıllı beslenmeye karşı rafine tahıl diyetinin etkisi hakkında geniş bir bakış açısı kazanmak için dikkatlice tasarlanmış üç yönlü bir yaklaşım uyguladılar. Bu yaklaşımın temel unsurları arasında randomize kontrollü bir beslenme denemesi, in vitro mekanik hücre kültürü çalışmaları ve epidemiyolojik verilerin araştırılması yer aldı.

Besleme araştırmasına katılanlar, obezite veya fazla kilolu tüm yetişkinler arasından seçildi. Sekiz haftalık bir süre boyunca tam tahılla zenginleştirilmiş veya rafine tahıl diyetini takip etmek üzere randomize edildi. Diyetler makro besin bileşimi için eşleştirildi ve her bir katılımcı için izokalorikti. 

Çalışma diyetleri, makro besin, vitamin ve mineral alımı için diyet yönergelerini karşılayacak şekilde tasarlandı. Araştırmanın bir parçası olarak, yazarlar temel kardiyovasküler, glikoz ve protein metabolizması belirteçlerini izlediler.

 

Tam tahıl alımı, beslenme ilkeleri önerileriyle uyumlu olduğunda, tüm vücut protein dönüşümü artar.

protein-bugday-diyetisyen.jpg

Elde edilen bulgular, "fazla kilolu/obeziteli yetişkinler tam tahıllı bir diyet tükettiğinde, tüm vücut protein döngüsünün ve 24 saatlik entegre net protein dengesinin dikkatle eşleştirilmiş rafine tahıl diyetine kıyasla arttığını" ortaya koydu. Spesifik olarak, veriler, tam tahıl alımının, günde beş ila altı porsiyona eşdeğer olan temel beslenme ilkeleri önerileriyle aynı yönde olduğunda, aşırı kilolu veya obezitesi olan yetişkinlerde tüm vücut protein dönüşümünün arttığını göstermektedir.

Bu bulguları desteklemek için yazarlar, tamamlayıcı in vitro hücre kültürü çalışmalarından "tam tahıl özütünün anabolik uyaranlara yanıt olarak iskelet kası global protein sentez oranlarını artırdığını" gösteren ek kanıtlar sağladılar. Ayrıca, epidemiyolojik araştırmadan elde edilen bulgular, "tam tahıl alımının yaşlı erişkinlerde daha büyük kas fonksiyonu ile ilişkili olduğunu" öne sürdü. Birlikte, bu üç yönlü yaklaşımın bulguları "tam tahıl alımının kısa vadeli tüm vücut protein dönüşümünü olumlu yönde etkilediği ve uzun vadeli fizyolojik faydalar sağlama potansiyeli olduğu görüşünü doğruluyor."


Taglar: #protein #proteinmetabolizması #nutrition #tamtahıl #diyetisyen

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 17.12.2021

Kaynak: ASN

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler