Türk Hekimlerinden Kaslara İyi Gelecek Magnezyum Çalışması

Okunma [765]
Türk Hekimlerinden Kaslara İyi Gelecek Magnezyum Çalışması

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan araştırmada kuruyemiş, kurubaklagil ve süt ürünlerinde bulunan "magnezyum sitrat" bileşiğinin kas rahatsızlıklarının azaltılmasında etkisi ispat edildi.

 

Depresyona Karşı: Magnezyum 

shutterstock_525088390.jpg

 

Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan UYSAL HARZADIN başkanlığındaki ekip tarafından davranış fizyolojisi alanında yürütülen araştırmada, öncelikle magnezyum malat ve magneyum asetil taurat adlı bileşiklerin farelerdeki depresyon ihtimalini azalttığını ve kaygı düzeyini düşürdüğünü kanıtladı. 

 

Magneyum sitrat kasları dinlendiriyor

 

Ekibin devam ettirdiği çalışmada magnezyum asetil taurat, magnezyum glisinat, magnezyum malat ve magnezyum sitrat bileşiklerinin etkisini 6 ay süresince fareler üzerinde araştıran ekip, yüksek dozda magnezyum sitratın kaslardaki emiliminin de yüksek olduğunu ve dinlendirici etkiyi yükselttiğini tespit etti.Kramp ve kasılmaları azaltıyor

shutterstock_184097975.jpg

 

Öğretim üyesi, magnezyum üzerindeki çalışmalarla modern dünya beslenme alışkanlıklarının değişebileceğini söyleyerek, "Magnezyum sitratın kaslar üzerindeki emilimi çok yüksek, eğer kaslarla ilgili problem yaşıyorsanız, sporcuysanız ya da gebelik varsa bu bileşiği almanız gerekiyor. 

-Kramları azaltıyor.

-Kasları gevşetiyor.

-Kasları dinlendiriyor.

-Vücudu ertesi güne hazırlıyor."dedi.

 

Magnezyum deposu: kuruyemişler

shutterstock_247076884.jpg

 

Harzadın bu bileşiğin beslenme yoluyla da alınabileceğini, en çok kuruyemiş, kuru baklagiller ve süt ürünlerinde bulunduğunu belirtti.

İşte en çok magnezyum içeren besinlerin listesi:

Besin (1 porsiyon)

Magnezyum

Kuruyemişler(30 gram)

82 mg

Kurubaklagiller (4 yemek kaşığı pişmiş)

120 mg

Kepekli tahıllar (30 gram)

65 mg

Balık- somon (200 g çiğ)

53 mg

Muz (1 orta boy)

37 mg

Bitter Çikolata (25 g)

64 mg

Yeşil yapraklı sebzeler(1 kase pişmiş)

157 mg

Uzun ömürlü süt(200ml)

22 mg

Avokado(1 orta boy avokadonun çeyreği)

25 mg

 

Haberin orjinali için linke tıklayınız.

 


Taglar: #Türk #hekimlerinden #kas #DokuzEylülÜniversitesiTıpFakültesi #kuruyemiş #kurubaklagil #süt #sütürünleri #magnezyumsitrat #bileşik #kasrahatsızlıkları #depresyon #magnezyum #FizyolojiAnaBilimDalı #ÖğretimÜyesiProf.Dr.NazanUysalHazardın #davranışfizyolojisi #magnezyummalat #magneyumasetiltaurat #fare #depresyonihtimalini #kaygıdüzeyi #magnezyumglisinat #kramp #kasılma #moderndünyabeslenmealışkanlıkları #emilim #sporcu #gebe

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 10.09.2018

Kaynak: NTV

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler