Türkiyenin Kahve Haritası Açıklandı

Okunma [3952]
Türkiyenin Kahve Haritası Açıklandı

 

Bir kahve şirketi, Türk kahvesi tüketim alışkanlıklarına yönelik gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Türkiye genelinde bin kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen araştırmadan dikkat çekici sonuçlar çıktı.

 

 

Her 100 kişiden 95'i Türk Kahvesi seviyor 

shutterstock_170880185.jpg

 

  • 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü nedeniyle yapılan araştırmaya göre, Türkiye'deki her 100 kişiden 95'i Türk kahvesini seviyor.
  • Kahve içenlerin yüzde 77 gibi çok büyük bir çoğunluğunun seçimi Türk kahvesi olurken bunu filtre kahve ve latte- cappucino takip ediyor.
  • Türkiye'de günde ortalama bir fincan (1,02) Türk kahvesi içiliyor.
  • Günde 2 ila 3 fincan Türk kahvesi tüketenlerin oranı Ege Bölgesi'nde yüzde 34'ü buluyor.
  • Marmara Bölgesi yüzde 40 ile günde bir fincan Türk kahvesi keyfi yaparken Karadeniz Bölgesi'nden araştırmaya katılanların yüzde 24'ü ‘nadiren' Türk kahvesi içtiğini belirtiyor.
  • Türk kahvesinin en az içildiği bölge ise 0,73 fincan günlük ortalama ile Doğu Anadolu.

 

 

Yedi bölgenin ortak kararı: Orta şekerli

 

Kahve şirketinin gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Türk kahvesi yüzde 55 gibi büyük bir oranla orta şekerli içiliyor. Tüm bölgelerde en çok orta şekerli içim tercih edilirken Marmara'da ikinci sırayı yüzde 39 ile sade alıyor. Şekerli kahve seven bölgeler Güney Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz olarak sıralanıyor. Çok şekerli Türk kahvesini ise 100 kişiden yalnızca 2'si tüketiyor.

 

 

Öğle ve akşam saatlerinde kahve keyfi

 

Türk kahvesinin en çok içildiği zaman dilimi yüzde 37 ile akşam olurken bu oranı yüzde 35 ile öğle yemeği sonrası takip ediyor. Egeliler kahveyi sabahla öğle yemeği arasında seviyor. Gece saatlerinde Türk kahvesi tüketiminin en fazla olduğu bölgeler ise Güney Doğu Anadolu ve İç Anadolu.

 

 

Kahvenin yanında çikolata

 

shutterstock_153177701.jpg

 

Araştırmaya katılanların yüzde 42'si, Türk kahvesinin yanındaki favori ürünlerinin çikolata olduğunu belirtiyor. Çikolatayı en çok sevenlerin şekerli Türk kahvesi içenler ve öğrenciler olduğu görülüyor.

 

 

Kadınlar arkadaşlarıyla, erkekler aileleriyle!

 

shutterstock_401425492.jpg

 

Türkiye'de Türk kahvesi en çok aile ve arkadaşlarla birlikte içiliyor.

Kadınların yüzde 57'si Türk kahvesini arkadaşlarıyla erkeklerin yüzde 63'ü ise aileleriyle birlikte içmeyi tercih ediyor. Araştırmaya göre, Türk kahvesini en çok kadınlar tüketiyor.

Öyle ki, Türk kahvesinin günlük tüketimi kadınlarda 1,15 fincan iken erkekler 0,9 fincanda kalıyor.

 

 

 


Taglar: #kahve #Türkkahve #Türkiye #DünyaTürkKahvesiGünü #filtrekahve #latte #cappucino #EgeBölgesi #MarmaraBölgesi #çikolata #ortasekerli #kahvekeyfi #turkishcoffee #coffee #kahvetüketimi

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 13.03.2019

Kaynak: Food In Life

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler