Ücretsiz Sağlık Kontrolü

Okunma [3229]
Ücretsiz Sağlık Kontrolü

 

"Halk Sağlığı Haftası" dolayısıyla yapılan açıklamalarda, toplumsal çevrenin sağlık üzerindeki etkilerini inceleyen koruyucu hekimliğin, hastalıklara sebep olan etkenleri inceleyen ve bireylerin hastalanmasına meydan vermeden sebepleri bertaraf eden tıp alanı olduğunu ifade edildi. Herkesin sağlıklı bir çevrede, sağlıklı ve uzun bir hayat sürme hakkı olduğunu vurgulanarak, bunu gerçekleştirmek için de sağlığı kötüleştiren nedenleri ve toplumdaki hastalık risklerini ortadan kaldırma sorumluluklarının bulunduğunu, bu amaca yönelik davranılmasıyla daha sağlıklı bir toplum hedefine ulaşılabileceğini söyledi.

 

1 milyon bebek ve 2 milyon okul çağı çocuğu aşılanıyor

shutterstock_582716575.jpg

 

Koruyucu sağlık hizmetlerinin anne karnında başladığı söylenerek, "Geleceğimizin teminatı olan gelecek nesillerimizin sağlığını korumak adına 13 hastalığa karşı bir milyonu aşkın bebeğimizi ve 2 milyondan fazla okul çağı çocuğumuzu aşılıyoruz. Kısa zamanda bu aşılarımızı ülkemizde üretmeyi hedefliyoruz. Bebeklerimizde olması muhtemel doğumsal ve genetik hastalıkları erkenden teşhis ve tedavi edebilmek için taramalar yapıyoruz. Çocuklarımızın psikososyal gelişimlerini takip edip destekleyerek sağlıklı nesillere yatırım yapıyoruz." denildi.

 

Aile hekiminden randevu alınacak

 

Sağlık Bakanlığı bu yıl başlatılan risk tarama programı ile aile sağlığı merkezlerinde vatandaşların sağlık durumları hakkında farkındalık oluşturmak ve muhtemel hastalıkların daha ortaya çıkmadan önlemeyi amaçlıyor. Hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşlar internetten veya 182 numaralı çağrı merkezini arayarak Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden randevu alarak ücretsiz olarak bu programdan yararlanabilecekler.

 

"Kanserde erken teşhis hayat kurtarır" 

shutterstock_736555114.jpg

 

"Kanserde erken teşhis hayat kurtarır" prensibiyle aile hekimleri tarafından verilen bu  tarama programı sayesinde kişilere yaş, cinsiyet ve risk gruplarına göre check-up programlarında uygulanan kan basıncı, kan şekeri, kolesterol ve kan yağ düzeyleri, EKG (kalp grafisi), idrar tahlilleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri ile kanser taraması hizmetlerini verilecek. Ayrıca tütün kullanımını azaltmak, gençleri tütün kullanımına başlamaktan uzak tutmak ve yüzde 70'i tütün kullanmayan vatandaşların haklarını koruyabilmek amacıyla ile 171 ve 191 numaralı çağrı merkezlerinin 7 gün 24 saat canlı operatör desteği ile hizmet vermeye devam edilecek.


Taglar: #SağlıkBakanı #FahrettinKoca #HalkSağlığıHaftası  #toplumsal #çevre #sağlık #koruyucu #hekimlik #hastalık #inceleme #tıp #çevre #sağlıklı #hayat #hak #risk #aşı #koruyucusağlıkhizmetleri #bebek #çocuk #okulçağı #doğumsalhastalık #genetikhastalık o#erkentşhis #tedavi #psikososyal #gelişim #ailehekimi #risktaramaprogramı #ailesağlığımerkezlerinde #bilinçli #bilgilendirme #eğitim #kanser #MerkeziHekimRandevuSistemi #MHRS #randevu #yaş #cinsiyet #riskgrupları #checkup #kanbasıncı #kanşekeri #kolesterol #EKG #kalpgrafisi #idrar #tahlil #karaciğer #böbrek #fonksiyon #kansertaraması #tütün

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 14.09.2018

Kaynak: Anadolu Ajansı

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler