Ulusal Beslenme Konseyi Kuruluyor

Okunma [2028]
Ulusal Beslenme Konseyi Kuruluyor

 

Beslenme konusunda bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve bazı konulardaki kafa karışıklıklarına son vermek için ''Ulusal Beslenme Konseyi'' kuruluyor.

 

 

9 bakanlık 7 sivil toplum örgütü işbirliği yapacak 

 

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan, "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında 9 Bakanlık, 7 sivil toplum kuruluşu, YÖK ve RTÜK temsilcilerinin katılımıyla "Ulusal Beslenme Konseyi" kurulacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ulusal Beslenme Konseyi ile beslenme konusundaki bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması, tartışmalı konuların açığa kavuşturulması, beslenme okuryazarlığının artırılması, sağlıklı beslenme kültürünün ülke genelinde yaygınlaştırılması, gıda güvenliği ve kronik hastalıklarla mücadele kapsamında politikalar geliştirilmesi hedefleniyor. 

Ulusal Beslenme Konseyi, sağlıklı beslenme davranışlarının geliştirilmesi için politika ve strateji önerileri geliştirmek, önerilerin kurumlarda uygulanmasını tavsiye etmek ve uygulamayı izlemekle görevli olacak. 

 Konseyin diğer görevleri ise şöyle:

 

  • Sağlıklı beslenme davranışlarının kazandırılması ve beslenme konularında araştırma ve geliştirmeye yönelik projeler önermek.
  • Doğrudan veya dolaylı olarak beslenme kaynaklı hastalıklarla ilgili gerekli hallerde bilimsel komisyon kurulmasına karar vermek.
  • Sağlıklı beslenme davranışlarının geliştirilmesi ile ilgili konularda toplum eğitimleri, bilgilendirmeleri, bilinçlendirme çalışmaları gibi konularda görüş bildirmek.
  • Sağlıklı beslenme, yiyecek ve içecekler konusunda tüketicileri ve özellikle de çocukları yanlış yönlendiren aldatıcı, yanıltıcı algı oluşturucu reklam ve tanıtımlar konusunda gerekli önlem önerilerde bulunmak.
  • Tüketicilerin sağlıklı gıdaya erişme hakkı konusunda bilimsel ve sosyal önlemlerin alınması için görüş ve önerilerde bulunmak.


Ayrıca Konsey, gerektiğinde sağlıklı beslenme, yiyecek ve içecekler ile ilgili konularda bilimsel komisyonlar kurabilecek ve bilim konseyinin raporu doğrultusunda kararlar alacak. 

 

Konseyde kimler var ?

 


İhtiyaç duyulması halinde özel sektör temsilcileri de konseye davet edilebilecek. 

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Ulusal Beslenme Rehberi de kısa süre içinde yayımlanacak.


Taglar: #Beslenme #bilgikirliliği #UlusalBeslenmeKonseyi #TürkiyeSağlıklıBeslenmeveHareketliHayatProgramı #YÖK #RTÜK #beslenmeokuryazarligi #strateji #önlem #TarımveOrmanBakanlığı #ÇevreveŞehircilikBakanlığı #TicaretBakanlığı #HazineveMaliyeBakanlığı #KültürveTurizmBakanlığı #MilliEğitimBakanlığı #AileÇalışmaveSosyalHizmetlerBakanlığı #SanayiveTeknolojiBakanlığı #RadyoveTelevizyonÜstKurulu #YükseköğretimKurulu #TürkiyeGıdaveİçecekSanayiiDernekleriFederasyonu

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 1.02.2019

Kaynak: NTV

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler