Ulusal Menümüzde Neler Olacak?

Okunma [1838]
Ulusal Menümüzde Neler Olacak?

 

Sağlık Bakanlığı, okullar, hastaneler, cezaevleri, huzurevleri gibi toplu beslenme yapan kurumlara 'Ulusal Menü Programı' hazırlıyor.

 

 

Ulusal Menü Planlama ve Uygulama Rehberi 

 

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı (2018-2023) kapsamında, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla 'Toplu Beslenme Yapan Kurumlarda Menü Planlama ve Menülere Yönelik Standart Gramajların Yer Aldığı Toplu Beslenme Sistemlerinde Ulusal Menü Planlama ve Uygulama Rehberi' hazırlamaya başladı. 

 

 

 

 Glutensiz ve vejateryen menü de olacak 

 

Öğünlerde enerji, tuz, şeker, yağın azaltılması, posanın arttırılması ve porsiyon kontrolü amaçlanıyor. Rehbere göre okullar, kurumlar, kreşler, bakımevleri, huzurevleri, cezaevleri, hastaneler için ayrı ayrı 'Ulusal Menü Programı' yapılacak. Rehber, özel günler ve ziyafet menüleri bölümlerini de içerecek.

Rehberle besin ve besin ögesi gereksinimleri, hedef kitleye özgü menü temel ilkeleri, örnek menü modelleri ve menülerin hazırlanması, besin içeriklerinin değerlendirilmesi, özel durumlara özgü menüler (vejetaryen menü, besin alerjileri, glutensiz menü gibi) hazırlanması konularında ortak standart geliştirilecek. Sağlıklı yiyecek seçimleri tanımlanacak, sağlıklı tabak modeline göre seçmeli menüler yer alacak.


Taglar: #SağlıkBakanlığı #okul #hastane #UlusalMenüPlanı #TürkiyeSağlıklıBeslenmeveHareketliHayatProgramı #menüplanlama #standart #toplubeslenme #tarif #içerik #yemek #öğün #öğle #akşam #sağlık #sağlıklıbeslenme #tuz #şeker #yağ #kalori #besindeğeri

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 16.05.2019

Kaynak: Sputnik

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler