Van Kahvaltısı UNESCO Yolunda

Okunma [2157]
Van Kahvaltısı UNESCO Yolunda

 

Van'ın marka değerlerinden olan kahvaltısının, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine alınması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi çalışma başlattı.

 

 

Kahvaltı kenti tanıtıyor

 

beden-28.jpg

 

Yöreye özgü birçok çeşidin bulunduğu ve özellikle yaylalarda yetişen endemik bitkilerin karışımıyla yapılan 'otlu peynir', un, tereyağı ve yumurta kullanılan 'murtuğa' ve öğütülmüş buğdayla hazırlanan 'kavut', yüksek rakımlı yaylalardan elde edilen karakovan balı gibi birçok çeşidin bulunduğu Van kahvaltısı, kentin tanıtımında önemli rol oynuyor.

Van'da, 2014 yılında gerçekleşen 'Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası' rekoru denemesi, 51 bin 793 kişi ile kırıldı. Şimdi ise Van kahvaltısının UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'ne alınması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi çalışma başlattı.

 

 

Yapım aşamaları da UNESCO'ya sunulacak 

 

Van ile özdeşleşen kavramlardan kahvaltı kültünün geçmişinin yanı sıra günümüzdeki konumunun anlatıldığı dosya hazırlandı. Van kahvaltısında bulunan yöreye özgü Van otlu peyniri, Van cacığı, murtuğa, kavut, Van balı, Van kaymağı gibi kahvaltı çeşitleri detaylı olarak anlatıldı. UNESCO'ya sunulacak bu kahvaltı çeşitlerinin yapım aşamaları da tek tek video ile kaydedildi.

 


Taglar: #Van #marka #kahvaltı #UNESCO #İnsanlığınSomutOlmayanKültürelMirası #İlKültürveTurizmMüdürlüğü #VanYüzüncüYılÜniversitesi #breakfast #karakovanbalı #vanotlupeyniri

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 14.09.2019

Kaynak: Sputnik

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler