Victoria’s Secret'tan Büyük Beden Model

Okunma [2614]
Victoria’s Secret'tan Büyük Beden Model

 

Satışlarında büyük düşüş yaşayan ve bazılarınca 'demode' diye nitelenen iç giyim şirketi Victoria's Secret, çareyi beden olumlama hareketine tutunup 44 beden model Cutler'a sarılmakta buldu. 

 

 

Trans modelden sonra büyük beden model 

 

İç giyim piyasasındaki payı sürekli küçülen VS, hem modellerinde hem de ürünlerinde çeşitlilikten yoksun olmakla giderek daha çok eleştiriliyor. Bu eleştirileri bertaraf etmeye yönelik PR hamlelerinden ilki VS'nin haftalar önce ilk kez bir transseksüel modelle, Valentina Sampaio ile anlaşmasıydı. 

VS'nin fanteziden gerçekliğe geçişi, şirketin transseksüellerle çalışmaması gerektiği ve müşterilerin büyük beden model görmek istemediğine dair açıklamalarıyla tartışma yaratan kıdemli pazarlama müdürü Ed Razek'in görevden gitmesinin ardından geldi. "Biz satış yaptığımıza pazarlama yaparız, tüm dünyaya pazarlama yapmayız" diyen 71 yaşındaki Razek'i gönderen VS, para kaybını frenlemek için ayrımsız herkese pazarlama yapmaya karar vermiş vaziyette.  Bunun yolunun da her kişinin kendine özgülüğü, kendini olduğu gibi sevmesi fikrine dayanan beden olumlama hareketinden geçtiğini görerek U dönüşüne başladı. 

Zira beden olumlama hareketine yakın çizgideki Aerie ve ThirdLove gibi markaların sahneye çıkmasıyla VS'nin  2016 - 2018 yılları arasında ABD piyasasındaki payı yüzde 33'ten 24'e düştü. 2018 yılında kendi mağazalarındaki satışlar yüzde 3 daha düştü.

Sıska modelleri fantezi iç giyim tasarımlarına soktuğu şovlarıyla tanınan Victoria's Secret'ta (VS) satışların düşmesiyle birlikte devran döndü. Kendini olduğu gibi sevmeye dayanan beden olumlama hareketinin yükselişine tutunmaya çalışan ABD merkezli içgiyim firması, ilk kez XL beden bir mankenle çalışmaya başladı. VS'nin İngiltere merkezli içgiyim firması Bluebella ile girdiği işbirliği kapsamında 44 beden model Ali Tate Cutler ile anlaşıldı. 'Kendini sev' isimli kampanyanın fotoğraflarında küçük beden modellerle birlikte Ali Tate Cutler da yer aldı.  

 

 

ABD'li kadınların ortalama bedeni

 

VS'den yeni modelinin kaç beden olduğuna dair açıklama gelmezken, Cutler kendi Instagram hesabından yaptığı duyuruda "Bedenler için doğru yönde atılmış büyük bir adım" dedi.  Cutler, "44 beden, ABD'deki kadınların ortalama bedeni; çoğu kadın bu bedende olduğu için medya ve modada daha çok yer almalı; dolayısıyla da doğru temsil edilmeli" derken hislerini şöyle aktardı:

 

 

VS posterinde kendini görmek, gerçeküstü

 

"Victoria's Secret benim gibi 44 beden bir kadının posterini duvara asmaya karar verdiği için öyle heyecanlıyım ki. Kampanya tanıtımına katılmak ve kendimi duvarda küçüklüğümden beri takip ettiğim o süper modellerin yanında görmek gerçeküstüydü." 

 


Taglar: #model #vs #victoriassecret #manken #büyükbeden #algı #beden #olumlama

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 11.10.2019

Kaynak: Sputnik

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler