Vit D Covid için etkili mi?

Okunma [2680]
Vit D Covid için etkili mi?

 

Covid-19 salgınıyla mücadele sürerken bilim insanları da bağışıklık sistemini güçlendirici farklı tedavi yöntemlerini araştırmaya devam ediyor. Son çalışmalarda D vitamininin virüs temelli salgın hastalıkları zayıflattığına işaret eden bazı sonuçlar ortaya kondu.

Geçen hafta Frans'da düzenlenen tıp forumunda, ülkedeki tüm vatandaşlara D vitamini alınması çağrısı yapıldı. Forumda, D vitaminin Covid-19 ve koronavirüs temelli salgın hastalıkların insan vücudundaki etkisinin azalmaya yardımcı olduğu, bağışıklık sistemini güçlendirerek ölüm riskini azalttığı kaydedildi.

Buna gerekçeyse Covid-19'un en çok etkili olduğu ileri yaştaki kişilerde aynı zamanda D vitamini eksikliğinde eksikliğinde paralellik görülmesi.

Güneş ışığı sayesinde vücut tarafından sentezlenen D vitamini, vücuttaki kalsiyum ve fosfat dengesini sağlayarak kemikleri güçlendiren bir molekül. D vitaminin en önemli özelliklerinden biri ise bağışıklık sistemini düzenlenmesi ve insan vücudunda oluşan inflamasyonları (iltihaplanma) azaltması.

 

65 Yaş Üzeri İçin Araştırma

 

60-65 yaş ve üstü insanların sağlık sorunları, hastalıkları ve sosyal hayatını inceleyen tıp dalı olan geriatri uzmanları, Covid-19 ile D vitamini arasındaki bağlantıyla alakalı bir çalışmaya imza attı.

CHU d'Anger Geriatri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cedric Annweiler yapılan gözlemsel çalışmalara göre D vitamini almanın vücut direncini artırarak hastalıkları daha hızlı iyileştiğini belirtiyor.

 

D vitamini hastalık riskini azaltıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor

 

Doktor Annweiler, "D vitamini (https://tr.euronews.com/2017/02/16/gribe-ve-solunum-yolu- enfeksiyonuna-karsi-d-vitamini) oranı ile prognoz (hastanın tahmini iyileşme şansı) arasında bir paralellik durumu var. D vitamini oranı ne kadar yüksek olursa, hastanın ölüm ya da ağır hastalıklara yakalanma oranı o derece azalıyor." diyor ve ekliyor; "Bu konuyla alakalı bilimsel bir varsayıma sahibiz. Elle tutulur kanıtlar için klinik çalışmalarına ihtiyacımız var."

Salgın hastalıklar konusunda araştırma yapan beslenme uzmanı Melanie Deschasaux, D vitaminin diğer vitaminler gibi bağışıklık sisteminin doğru çalışmasına yardımcı olduğunu ancak tek başına yeterli olmadığı görüşünde.

 

D vitamini her derde deva değil. Ancak hastalık riskini azaltmaya yardımcı bir etken. (Prof. Dr. Cedric Annweiler - CHU d'Anger Geriatri Bölümü Başkanı)

 

Deschasaux D vitamini eksikliğine vurgu yaparak, "Bağışıklık sisteminin tam olarak çalıştığından emin olmalıyız. D vitamini gerekli ancak çok fazla alınması değil, vücutta eksik olmaması daha önemli. Vücudumuzdaki ordunun çalışması gerekiyor. Bazı hastalıklardan kaçış yok. Covid-19 ortaya çıkmadan önce de, D vitamininin kanser, şeker hastalığı ve solunum yolları rahatsızlıklarına olan olumlu etkisi biliniyordu. Bu yeni bir gelişme değil. Bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor." diyor.

Tıp dergisi Prescrire, aralık ayı ortasında yayımladığı bir makalede D vitamini takviyesi alınmasının Covid- 19'u iyileştirdiği ya da enfeksiyonu azalttığına dair kesin deliller olmadığını yazmıştı. Doktor Jeremy Descoux ise Covid-19'u kesin olarak iyileştirdiği zannıyla insanların bilinçsiz bir şekilde D vitamini takviyesi almasının mantıksız olduğunu ifade ediyor.

Prof. Dr. Cedric Annweiler, yaşlılarda D vitamini eksikliği yaşandığını ve buna dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor ve ekliyor: "D vitamini her derde deva değil. Ancak hastalıkların riskini azalmaya yardımcı bir etken. Ancak Covid-19 krizinden çıkış yolu aşı olmak, kişisel hijyen ve sosyal mesafeden geçiyor."

 

Vit D Sanıldığından Daha Önemli

 

Yapılan bir araştırma D vitamininin soğuk ve grip ile şiddetli solum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu özelliği olduğunu ortaya koydu. Londra'da Queen Mary Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada D vitaminindeki özelliklerin kas ve kemik sağlığı dışında soğuk ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korudupuna dikkat çekildi.

İngiltere, Hindistan, Japonya, Afganistan ve Kanada'nın da olduğu 14 ayrı ülkede 11 bin kişi üzerinde yapılan araştırada halk sağlığı için hayati önemde sonuçlara ulaşıldı. Araştırmaya öncülük eden Prof. Adrian Martineau solunum yolu enfeksiyonuna yakalanan ve aynı zamanda D vitamini seviyesinin düşük olduğu hastalarda bu vitaminin koruyucu etkilerinin daha belirgin şekilde görüldüğünü söyledi.

Grip ve soğuk algınlığı daha çok vücuttaki D vitamininin en düşük seviyede olduğu kış ve bahar aylarında görülüyor.

D vitamini solunum yollarında enfeksiyon durumlarında ciğerlerdeki anti-mikrobal peptitleri çoğaltarak koruyucu bir savunma geliştiriyor. D vitamininin solunum virüslerinin tetiklemesiyle oluşan astım hastalığına karşı koruyucu bir savunma geliştiriyor D vitamininin solunum virüslerinin tetiklemesiyle oluşan astım

 

Düzenli Kullanım Önemli 

 

Araştırmaya göre, düzenli ilave D vitamini almanın, özellikle vitamin seviyesi litre başına 25 nanomolün altında olanlarda, şiddetli solunum yolu enfeksiyonu riskini yarı yarıya azaltıyor.


Taglar: #Covid #VitD #bağışıklık #virüs #tedavi #araştırma #grip #soğukalgınlığı

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 11.02.2021

Kaynak: Euro News

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler