Yağlar Diyetinize Yardımcı mı Olur Yoksa Engel Mi?

Okunma [1678]
Yağlar Diyetinize Yardımcı mı Olur Yoksa Engel Mi?

Frontiers in Cellular Neuroscience'da yayımlanan yeni bir çalışmaya göre yağ oranı çok yüksek bir diyet, beynin besin tüketimini kontrol altından tutmasını zorlaştırabiliyor.

Hangi Yağ Türünden Bahsediliyor?

Fare deneyleriyle desteklenen çalışma sonucunda, doymuş yağdan zengin bir beslenme düzeninde; bireylerde bulunan yemek yeme alışkanlıklarını kontrol eden bilişsel işlevin azaldığı saptandı.

Hipotalamus Etkileniyor

Doymuş yağ oranı yüksek yiyecekleri tüketmek, beyinde açlığın düzenlenmesine yardımcı olan hipotalamusun düzenli çalışmasını olumsuz yönde etkiliyor.

Uzman Yorumu Nasıl?

Napoli Üniversitesi'nden Profesör Marianna Crispino; ‘'yağdan zengin bir diyet farklı şekillerde olabilir ve aslında farklı yağ türleri vardır. Doymuş yağlar domuz yağı, tereyağı veya kızarmış yiyeceklerde bulunur. Doymamış yağlar, balık, avokado veya zeytin yağı gibi yiyecek açısından zengindir. Bulgularımız, diyetle tüketilen yağ türü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanın obezite riskini azaltabileceğini ve çeşitli metabolik hastalıkları önleyebileceğini gösteriyor.'' diyor.  

Sağlıklı Yağlar Olumlu Etkiler Gösteriyor

Domuz yağı yerine balık yağı tüketimi önemli bir fark yaratıyor. Araştırma, beyin fonksiyonlarının normal kaldığını ve olabildiğince fazla yemek yemeyi engellediğini gösteriyor. 

 


Taglar:

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 16.05.2017

Kaynak:

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler