Yaşlı Dostu Ekmek : Altın Bahar

Okunma [6127]
Yaşlı Dostu Ekmek : Altın Bahar

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İstanbul Halk Ekmek (İHE), yaşlılar için özel ekmek üretmeye başlıyor. Yaşlıların günlük beslenmesine uygun, ileri yaşta ortaya çıkan kas ve kemik erimesi gibi rahatsızlıkları azaltacak özelliğe sahip "Altın Bahar" ismi verilen yaşlı dostu ekmekler 8 Ekim Salı günü Halk Ekmek büfelerinde satışa sunulacak.

 

 

2 çeşit Altın Bahar Ekmek üretiliyor

 

İstanbul Halk Ekmek A.Ş., 2019 yılının "Yaşlı Yılı" ilan edilmesi ile birlikte yaşlı beslenmesine uygun ekmek üretimi amacıyla İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Geriatri bölümünden Prof. Dr. Bülent SAKA ile birlikte bir sosyal sorumluluk projesi geliştirdi. Proje kapsamında yaşlıların günlük beslenme ihtiyacının karşılanarak yaşam kalitesinin artırılması amacıyla yeni bir ekmek üretildi. "Altın Bahar" adı verilen yeni ekmekler, üzümlü ve kuru domatesli olarak iki ayrı şekilde tüketici ile buluşacak. Yaşlı dostu yeni ekmeklerin tanıtımı, 8 Ekim günü Kayışdağı'ndaki Darülaceze'de İBB Başkanı Ekrem İMAMOĞLU tarafından yapılacak ve aynı gün satışa sunulacak. Ekmeğin satış fiyatı İMAMOĞLU tarafından açıklanacak.

 

 

Günde 2 adet yeterli olacak 

 

İstanbul Halk Ekmek A.Ş'nin 12 yıldır genel müdürlüğünü yapan Salih BEKAROĞLU, yeni ürünlerini anlattı. BEKAROĞLU, yeni ürün üzerinde bir yıldır çalıştıklarını ifade ederek tamamen yerli olarak üretilen Altın Bahar ekmeğinin yaşlı beslenmesinde dünyada da bir ilk olduğuna dikkat çekti. BEKAROĞLU günde 2 adet tüketildiğinde protein, kalsiyum, D3 vitamini, enerji ve lif ihtiyacının büyük bir bölümünün karşılanmış olacağını belirterek "Ürünümüz bir ilaç değil kaliteli bir gıda takviyesi. Her biri 70 gram olarak ürettiğimiz ekmekler, 100-150 gram ete tekabül ediyor. Protein ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacak. Piyasaya çıktığında sağlık giderlerinde önemli ölçüde düşüş olacak" dedi.

BEKAROĞLU Altın Bahar'ın satışından elde edilecek gelir ile bir fon oluşturup yaşlıların sağlık sorunlarının araştırılmasında kullanılmasını da planladıklarını söyledi.

 

 

Altın Bahar'ın besin değeri ve içeriği

 

İleri yaşta ortaya çıkan kas erimesi ve kas kuvveti kaybına bağlı düşmeler, hareketsizlik ve bağımlılık engellenebilecek. Kalsiyum ve D vitamini eksikliğine bağlı ortaya çıkan osteoporoz (kemik erimesi) görülme sıklığı azalacak, liften zengin gıda alımı ile bağırsak fonksiyonlarında düzelme sağlanabilecek. İçeriğindeki zerdeçal, B vitaminleri ve omega 3 ile bilişsel fonksiyonlarda iyileşme ortaya çıkabilecek.

 

Altın Bahar 

360 kcal
30 gr modüler protein (22 gr whey)
8 gr lif
1200 mg Ca
1250 IU D3
300 mg Omega 3
Zerdeçal
Tuzsuz
Ekşi maya


Taglar: #yaşlı #yaşlılık #older #yaşlı #ekmek #ihe #üretim #yaşlıekmeği #altınbahar #protein #dvitamini #ekremimamoğlu #istanbulbüyükşehirbelediye #çapa #bülentsaka

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 7.10.2019

Kaynak: Sözcü

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler