Yaşlılıkta Tüketilmesi Gereken 4 Besin Grubu

Okunma [4270]
Yaşlılıkta Tüketilmesi Gereken 4 Besin Grubu

 

Yaşlılıkta Tüketilmesi Gereken 4 Besin Grubu

yaslilik1.jpg

Yaşlılık döneminde dengeli beslenme birçok hastalığı önlüyor. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Gülden Pekcan, bu dönemde özellikle tüketilmesi gereken temel besinleri sıraladı ve bunların her gün yenmesi gerektiğini vurguladı.

 

 

Dengeli Beslenmenin Önemi Yaşlılıkta Daha Da Artıyor

yaslilik2.jpg

Yaşlılık döneminde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması, gereksinme duyulan besin ögelerinin vücuda alınması, beslenmeye bağlı kronik hastalıkların oluşumunun önlenmesi, sağlığın korunması, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi ile yaşam kalitesinin arttırılması için önem taşımaktadır.

 

 

Yaşlılık Döneminde Beslenmeye Bağlı Hastalıklar Hangileri ?

Yaşlılarda şişmanlık veya zayıflık, kas dokusu kaybı, beslenmeye bağlı kronik hastalıklar, osteoporoz ve kemiklerde kırıklar, vitamin ve mineral yetersizlikleri sık görülen beslenme ve sağlık sorunlarındandır.

 

 

Dengeli Enerji Dağılımı Nasıl Olmalı ?

Yaşlılarda günlük enerjinin yüzde 12-15'inin proteinden gelmesi gerekir, yağ alımı enerjinin yüzde 25-30'u, karbonhidrat alımı enerjinin yüzde 55-60'ı kadar olmalıdır.

 

 

Her Gün Mutlaka…

yaslilik3.jpg

Yaşlı bireylerin dört besin grubundan her gün yeterli ve dengeli miktarlarda tüketmesi büyük önem taşır. Dört besin grubunu; tavuk, kırmızı et, balık, süt ve süt ürünleri, yumurta, kuru baklagiller, yağlı tohumlar, taze sebze ve meyveler, ekmek ve tahıllar (tam tahıl, bulgur, pirinç, makarna vb.) oluşturmaktadır.


Taglar: #Beslenme #Yaşlılık #Dengeli #Sağlıklı #Yaşlanma #Besin #Prof #GüldenPEKCAN

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 10.08.2017

Kaynak: Sözcü

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler