Yemek Saatleri Kilomuzu Nasıl Etkiliyor?

Okunma [3439]
Yemek Saatleri Kilomuzu Nasıl Etkiliyor?

 

İnsanın vücut saati, metabolizması ve sindirim sistemi karmaşık bir etkileşim halinde. Bu nedenle sadece ne yediğimiz değil, ne zaman yediğimiz de önemli.

 

 

Ne yediğiniz kadar ne zaman yediğiniz de önemli

 

shutterstock_421734961.jpg

 

ABD'de yapılan araştırmalara göre üniversiteye başlayan gençler yaklaşık 7 kilo alıyor. Bunun nedenlerinden biri hazır yemek ve fiziksel aktivite azlığı iken, uzmanlar gece geç saatlerde yemenin, alkol tüketiminin ve düzensiz uyku saatlerinin de etkili olduğuna inanıyor. Yıllar boyunca Tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları gibi hastalıkların yanı sıra kilo almanın da yediğimiz yemeklerden aldığımız kalori ve bunları ne ölçüde yaktığımızla ilgili olduğu anlatıldı. Ancak veriler sadece ne yediğimizin değil, ne zaman yemek yediğimizin de önemli olduğunu gösteriyor. 

 

 

Zamanlama neden önemli?

 

Kilo vermek için yapılan diyetlere bakıldığında, aynı miktarda kalori tüketilse de, bu kalorilerin çoğunu sabah kahvaltısında tüketenlerin akşam yemeğinde tüketenlere kıyasla 2,5 katı kilo verdiği görülüyor. Çoğu insan bunu gece yenen yemekten edinilen kalorilerin yakılması için fırsat olmamasına bağlıyor. Oysa canlılar uyku halindeyken bile organları çalıştığı için enerji tüketiyor.

 

 


Taglar: #İnsan #vücutsaati #metabolizma #sindirimsistemi #fizikselaktivite #diyet #yemek #biyolog #SatchinPanda #yemekyeme #açlıkhormonu #toklukhormonu

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 25.03.2019

Kaynak: BBC

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler