Yine ve yeni bir diyetisyen ile mahkemelik

Okunma [5144]
Yine ve yeni bir diyetisyen ile mahkemelik

 

Daha önce tescilli markası "İyi Yaşam" yüzüden Diyetisyen Dilara KOÇAK ile mahmelik olan Ayşe TOLGA yine ve yeni bir diyetisyen ile mahkemelik oldu.

 

İyi yaşam kitabı çıkaramadı

 

dilara3.jpg

 

Diyetisyen Dilara KOÇAK'ın 2006 yılından beri tescilli markası olan hem kitaplarında, hem TV programlarında, hem sosyal medya hesaplarında, ayrıca gazete köşesinde kendi ismi ile ayrılmaz bir bütün olan "İyi Yaşam" markasını taklit ettiği ve marka haklarını gasp ettiği iddası ile Ayşe TOLGA'yı mahkemeye vermişti. Dava halen devam ediyor ama Ayşe TOLGA  "İyi Yaşam" ismiyle çıkaracağı kitabı Koçak'ın avukatlarının itirazı ve kitabevine gönderdiği ihtarname ile "İyilik Sende" olarak değiştirmek zorunda kaldı. Dilara KOÇAK "İyi yaşam" adı ile seminerler veren bu konuda videolar hazırlayan Ayşe TOLGA'nın, toplum sağlığı yüzünden de, uzmanlığı olmadan bu işi yapma niyetinde olanlara, örnek teşkil edeceğini düşünüyor.

 

 

Dava Eden Diyetisyenlere Bir Yenisi Daha Eklendi

serap.jpg

 

Diyetisyen Serap Akyol, "Ayşe Tolga ile 8 Haftada Değişim" isimli kitabında izinsiz fotoğraflarını ve ismini kullanıldığı iddiasıyla oyuncu Ayşe Tolga'ya, İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde 80 Bin TL'lik tazminat davası açtı. Ayşe Tolga hakkında "kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme" suçlamasıyla savcılığa suç duyurusunda da bulunan Akyol, kitaptaki diyet listelerinin sanki kendisine aitmiş gibi bir izlenim oluşturduğunu ileri sürerek kitabın çoğaltılan nüshalarının toplatılarak imha edilmesini talep etti.

 

Tebriklerden öğrendi

kitap.jpg

 

Arkadaşlarının tebrik mesajları sonrasında kitaptan haberdar olan ve isminin izinsiz kullanıldığını öğrenen diyetisyen, hakkını aramak için hukuki yollara başvurdu. 

 

Bu tavrı sık sık tekrar ettiği söylendi

 

İddiaya göre üç ay önce çıkan, bahsi geçen kitapta, izin almadan diyetisyenin kişisel bilgilerini ve fotoğraflarını kullandı. AKYOL'un avukatı ; "Davalı diyet camiasında var olabilmek için fikri mülkiyet haklarını ihlal etmeyi huy haline getirmiştir. Davalı ayrıca katılmış olduğu televizyon programlarında da kitaptaki diyet listelerini birlikte çalıştığı uzman diyetisyenlerle birlikte yazdığını beyan etmektedir" dedi. 

 

Beslenme ve Diyet Tavsiyesi Vermekten Çekinmiyor

shutterstock_image-18.jpg

Ayşe Tolga'nın beslenme ve diyetetik (besinleri nasıl tüketmemiz gerektiğini, daha iyi diyet seçimleri yaparak sağlığımızı nasıl maksimize edeceğimiz üzerinde çalışan bilim dalı) alanla ilgili herhangi bir eğitimi ve diplomasının olmadığını dava dilekçesinde anlatan avukat, "Kitapta sanki uzman bir kişinin katkısının olduğuna dair bir algı yaratılmıştır. Davalı hakkında ayırca kişisel verileri hukuka aykırı olarak vermek suçundan da savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur." diye konuştu. Ayşe TOLGA'nin eğitimi ve yetkisi olmadığı halde verdiği beslenme tavsiyesi ve diyet listesine linkten ulaşabilirsiniz. 

 

Çalıştığı Diyetisyen Yok

d8.jpg

 

İnternet sitesinde Ferin BATMAN, Serap AKYOL, Emre ŞENCAN gibi diyetisyenlerin adları geçirmesine karşın, şu an da birlikte çalıştığı diyetisyen bulunmamaktadır. 

 


Taglar: #mahkeme #diyetisyen #gerçekdiyetisyen #dilarakoçak #ayşetolga #iyiyaşam #serapakyol #ferinbatman #emreşencan #avukat #8haftadadeğişim

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 26.07.2018

Kaynak: Özel Haber

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler