Yürüme Hızınız Kalp Hastalığı Riskiyle Bağlantılı Olabilir

Okunma [424]
Yürüme Hızınız Kalp Hastalığı Riskiyle Bağlantılı Olabilir

Birçoğumuz muhtemelen ne kadar hızlı yürüdüğümüze dikkat etmiyoruz, ancak yapılan bir  araştırma  , yürüme hızımızın kalp hastalığı geliştirme riskimize bağlı olabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar, Birleşik Krallık'taki 420.727 orta yaşlı yetişkinin verilerini analiz etti. Altı yıllık bir süre içinde, daha yavaş yürüme hızına sahip kişilerin kalp hastalığından ölme olasılığının, tempolu yürüyüş yapanlara göre iki kat daha fazla olduğunu buldular.

 

Vücut kitle indeksi düşükse risk büyük

Araştırmacılar, düşük vücut kitle indeksine (BMI) sahip olanların en yüksek riskle karşı karşıya olduğunu ve bu da yetersiz beslenen veya yaşla birlikte yüksek düzeyde kas dokusu kaybı olan kişilerin daha duyarlı olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak, yavaş yürüyenlerin zindelik seviyeleri de düşüktü, bu da araştırmacıların daha yüksek kalp hastalığından ölüm risklerini açıklayabileceğini söylüyor.

1-26.jpg

Araştırmacılar ayrıca, kanserin veya kalple ilgili ölümlerin iyi bir göstergesi olup olmadığını belirlemek için el kavrama gücünü de analiz ettiler. Yürüme hızı ile kansere bağlı ölümler veya el kavrama kuvveti ile kalp ve kansere bağlı ölümler arasında tutarlı bir bağlantı bulunamadı.

European Heart Journal'da yayınlanan bulgular,   araştırmacılar egzersiz alışkanlıkları, diyetler ve insanların sigara içip içmediği gibi faktörleri açıkladıktan sonra bile doğru çıktı.

Çalışmanın tam sonuçlarını  Avrupa Kalp Dergisi'nden inceleyebilirsiniz. 


Taglar: #kalp #sağlık #yürüme #hız #egzersiz

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 15.05.2022

Kaynak: Cleveland Clinic

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler