Zayıf Olanların Ömrü 4 Yıl Daha Kısa

Okunma [2564]
Zayıf Olanların Ömrü 4 Yıl Daha Kısa

 

Bilim dergisi Lancet'te yayınlanan bir araştırma, çok zayıf olmanın insan ömrünü dört yıl kısaltabileceğini ortaya çıkardı. 

 

 

En riskli grup; BKİ'nin alt ve üst ucunda bulunanlar

 

Bu alanda yapılan en büyük araştırmalardan birini gerçekleştiren bilim insanları, İngiltere'de doktorlarda kaydı bulunan 2 milyon kişiyi inceledi. Araştırmacılar, 40 yaşın üzerinde ve beden kitle endeksinin normal aralığının üst sınırına yakın kişilerin ölüm riski en düşük grup olduğunu buldu. Endekste 18,5 ile 25 arası normal aralık olarak tanımlanıyor. Yaşam beklentisi en kısa olan gruplar ise beden kitle endeksinin alt ve üst uçlarında yer alan kişiler.

 

 

Zayıflarda yaşam beklentisi ortalama 4,4 yıl azalıyor

 

Beden kitle endeksi normal aralıkta olan kişilerle kıyaslandığında obez erkek ve kadınların yaşam beklentisi sırasıyla 4,2 ve 3,5 yıl daha kısa. Çok zayıf kişilerin yaşam beklentileri ise erkeklerde 4,3, kadınlarda ise 4,5 yıl daha az.

Araştırma sonucunda beden kitle endeksinin trafik kazaları dışında her türlü ölüm sebebiyle ilişkili olduğu bulundu. Buna kanser, kalp-damar ve solunum yoları hastalıkları da dahil.

Araştırmayı yürüten ekipten Dr. Krishnan BHASKARAN,  "Çoğu ölüm nedeni için optimal bir beden kitle indeksi seviyesi olduğunu bulduk. O seviyenin altına veya üstüne geçildiğinde o hastalığa yakalanma riski artıyor" diyor ve ekliyor: "21'in altındaki beden kitle endekslerinde tüm nedenlerden ölümler artıyor. Fakat bu, hastalanan kişilerin kilo kaybetmesiyle de ilişkisi olabilir. Tüm hastalıklar beden kitle indeksi normal seviyeden uzaklaştıkça artıyor. Bu yüzden 3 kilo vermek veya almak bile bir fark yaratabiliyor. Araştırmanın örneklemi çok büyük olduğu için az miktarda kilonun yarattığı farkı bile tespit edebiliyoruz."

 

 

BKİ doğru bir tanı yöntemi mi?

 

Bazı uzmanlar beden kitle indeksinin bir kişinin sağlığını analiz etmenin doğru bir yolu olup olmadığını sorguluyor. Fakat Exeter Üniversitesi'nde diyabet ve obezite alanında çalışan Dr. Katarina KOS, bunun doğru bir yöntem olduğunu düşünüyor. Araştırmanın fazla kilolu insanların zayıflaması durumunda sağlıklarının da iyileşeceğini bulmasının kendisi için bir sürpriz olmadığını belirten KOS, "Çoğu kişi için beden kitle indeksi iyi bir ölçü yöntemi. Artık diyabetle ilgili veriler sayesinde düşük kalorili beslenme ve kilo vermenin durumu iyileştirdiğini biliyoruz. Bütün bunlar ömrü uzatacak şeyler" diyor.

Araştırmaya göre yaşlı insanlarda biraz fazla kilo zararlı değil, onlar için koruyucu. Fakat geçen yıl 60-69 yaş arası insanlarla bir araştırma yapan Dr. KOS, çalışmanın bu bölümüne katılmıyor.


Taglar: #Lancet #bilim #araştırma #çokzayıf #çokkilolu #insanömrünü #İngiltere #bedenkitleindeksi #normal #Yaşambeklentisi #obez #erkek #kadın #yaşambeklentisi #kalphastalıkları #Dr.KrishnanBhaskaran #ExeterÜniversitesi #diyabet #Dr.KatarinaKos

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 25.12.2018

Kaynak: CNN Türk

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler