Zeki MÜREN Kilolu Olmak

Okunma [7778]
Zeki MÜREN Kilolu Olmak

 

Çok değerli, rahmetli, "Sanat Güneşimiz" ; Zeki MÜREN in yaşamı boyunca yaşadığı sağlık sorunları, başına gelenler, diyet ve ilaç tedavileri ile ilgili hislerini, kendi kaleminden ve kendi sesi ile anlattıklarını sizler için derledik.

 

Gündelik Yaşamı, Sporu ve İlaçları

 

Şeker Hastalığı

 

Kortizon "Zeki MÜREN ile ilgili bir doktor anısı"

 

Genel Sağlık Kontrolü için gelen Zeki MÜREN'i, tansiyonunu yüksek bulunca gözlem için hastaneye yatırdık. Neredeyse hasta yatağından taşacak kadar kilo almıştı...

- DR ; "Zeki bey ne kadar kilo almışsınız böyle" diye sorunca espriyi patlattı:

- ZM ; "Evet, aldım ama ben vermesini de bilirim"

Sonra neden kilo aldığını anlattı...

- ZM ; "Beni bu kiloda görenler çok yemek yediğimi, çok içki içtiğimi sanıyorlar. Yemek konusunda çok ölçülüyüm, uzun süreden beri de diyet meşrubat dışında içki de içmiyorum.."

- ZM ; "Sahneye çıktığım yıllarda programım genellikle aylarca sürerdi. Bu arada ben de herkes gibi yılda birkaç kez grip geçirirdim ve sesim kısılırdı.."

- ZM ; "Diğer sanatçı arkadaşlar bu gibi durumlarda gazino konserlerine ara vererek dinlenirlerdi, yani sahne deyimiyle <Neon kapatırlardı>"

- ZM ; "Ben bunu hiç yapamadım, paraya ihtiyacım yoktu ama kendimi garsonundan gazino önünde bekleyen taksi şoförüne kadar hepsinin ekmek parasını düşünmek zorunda hissederdim."

- ZM ; "Sesimin kısık olduğu bir gün arkadaş tavsiyesi ile kortizonlu bir ilaç aldım. İlaç tam bir doping etkisi yapmış, kısık sesim pırıl pırıl olmuştu. Artık ses kısıklığı sorununu bu ilaçlakolayca halledebiliyordum ama kortizon dozunu giderek arttırıyordum.."

- ZM ; "Faturasını sonradan çok ağır ödeyeceğimi bilmediğim kolay bir yol bulmuştum. Gazino programlarına son verdikten sonra da kortizonu artan dozda kullanmaya devamettim, almazsam voltajım düşüyor, kendimi kötü hissediyordum.."

- ZM ; " İşte benim böyle yataklara zor sığışım ondan.. "

 

0001.jpg

 

 

 

 

 

 

 


Taglar: #ZekiMüren #diyet #diyabet #kilo #kortizon #sahne #ses #seskısıklığı #ilaç #doping #sahne #SanatGüneşi #KalpSağlığı #spor #ilaç #ŞekerHastalığı #grip #gazino #kalpkrizi

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 4.08.2018

Kaynak: Ankara Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler