Ziya SELÇUK ; "Okullarda tatlandırıcı içeren yiyecek ve içeceklerin satışı yasak"

Okunma [4453]
Ziya SELÇUK ;

 

Okul kantinlerinde nişasta bazlı şeker ve yüksek yoğunluklu tatlandırıcı içeren ürünlerin satılmasıyla ilgili sorun, yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşındı.

Önergeyi yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK, 2016 yılında hazırlanan bir genelgeyle tatlandırıcı içeren yiyecek ve içecekler içeceklerin eğitim kurumlarında satışına uygun olmayan gıda ürünleri kapsamına alındığını belirtti.

 

Hastalıkların önlenmesi için sağlıklı beslenme ortamları oluşturulmalı

 

Ziya SELÇUK ; "Yürürlükteki genelgeyle öğrenci, kursiyer ve çalışanlara, sağlıklı beslenme ortamlarının oluşturulması, yeterli ve dengeli beslenmenin teşvik edilmesi ile doğru beslenme alışkanlıkları kazandırılması, güvenilir gıdaya erişim sağlanarak olabilecek gıda zehirlenmeleri, bulaşıcı hastalıklar ile yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı hastalıkların önlenmesi (obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları vb.) amaçlanmıştır" açıklamasında bulundu.

 

Araştırmalar ve incelemeler yapılıyor

 

Tatlandırıcı içeren yiyecek ve içeceklerin de eğitim kurumlarında satışı uygun olmayan gıda ve içecekler arasında yer aldığını belirten SELÇUK, Sağlık Bakanlığı koordinesinde, Milli Eğitim Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi'yle birlikte tatlandırıcı ihtiva eden ürünlerin sağlık açısından taşıdığı risklerin belirlenmesi amacıyla araştırma ve inceleme yapıldığını da sözlerine ekledi.

 

Milletvekillerinden biri ise yürürlüğe iki yıl önce giren genelgeyle ilgili kontrol ve denetimlerin ödün vermeden hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Özellikte ilkokul ve ortaokul çağındaki çocukların, hazır gıda ve tatlandırıcı ürünler nedeniyle yaşadığı sağlık sorunlarında ciddi artış gözlemlendiğini anımsatan milletvekili, sadece okullarda değil, tüm satış noktalarında bu tür ürünlerin, çocukların ve gençlere satılmamasına yönelik düzenleme yapılması gerektiğini kaydetti.

 

Kantinlerde satışı yasak maddeler

 

Çıkarılan genelgeye göre, kantinlerde kızartma, cips, çikolata, gofret, şeker, kek ve tatlandırıcılı içecek gibi ürünler satılamayacak. İçme suyu, ayran ve pastörize süt dışında kalanlar içecekler ise satışı uygun olmayan içecekler olarak belirtildi. Enerji içeceği, gazlı, kolalı, aromalı doğal mineralli içecekler, aromalı şurup, meyveli içecek ve tozu, meyveli doğal mineralli içecek, yapay soda, meyveli şurup, sporcu içecekleri ve suları, meyve suyu konsantresi; kızartmalar, cipsler, çerezler; çikolatalar, gofretler, tüm şeker ve şekerleme türleri; guarana, guarana özü eklenmiş kafein içeren ürünler; kremalı, çikolata dolgulu, jöleli kekler ve pastalar, hamurlu, şerbetli tatlılar, tatlandırıcılı yiyecek ve içecekler; krema, Hindistan cevizi sütü ve kreması; çay ve kahve tarzı içecekler.

 

Kantinlerde satışı serbest maddeler

adsiz-tasarim-60.jpg

 

Meyveler, çiğ tüketilebilen sebzeler, salatalar, kuru meyveler, kuru yemişler, içme suyu, süt (pastörize), taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, yoğurt, ayran, pastörize peynir, günlük haşlanmış yumurta ve çeşnili ekmekler, yumurta, beyaz peynir, taze domates, havuç, marul, biber gibi sebzeler konularak yapılan sandviçlere, doğal mineralli su ve şekersiz gıdalar.


Taglar: #okulkantinleri #nişastabazlışeker #yüksekyoğunluklutatlandırıcı #tatlandırıcı #meclis #gündem#genelgeyle #tatlandırıcıiçerenyiyecek #eğitimkurumları #gıdaürünleri #hazırgıdalar #sağlıklıbeslenme #dengelibeslenme #obezite #diyabet #kalpdamarhastalıkları #SağlıkBakanlığıkoordinesi #kızartma #cips #çikolata #gofret #şeker #kek #tatlandırıcılıiçecek #Enerjiiçeceği #aromalışurup #meyveliiçecek #meyvelidoğalmineralliiçecek #yapaysoda #meyvelişurup #sporcuiçecekleri #kafeiniçerenürünler #pastalar #kahve #çay

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 5.11.2018

Kaynak: Halkın Habercisi

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler